اتصالات, اخبار, لوله

محافظت کننده لوله و اتصالات PVC(عملکرد و مزایا)

لوله پی وی سی

تاثیر عوامل جوی بر لوله و اتصالات PVC

اشعه ماورا بنفش نور خورشید باعث تخریب ساختار پپلیمری لوله های پی وی سی(pvc) محافظت نشده می شود. این تخریب همراه با تشکیل ترکیبات رنگی می باشد و از آن به عنوان معیاری برای اندازه گیری کمی اشعه یو وی(UV) استفاده می شود.

ماده محافظت کننده لوله و اتصالات پی وی سی (PVC) چیست؟

پرکاربرد ترین ماده محافظت کننده از لوله های پی وی سی در برابر نور خورشید دی اکسید تیتانیم می باشد. این ماده در لوله و اتصالات پی وی سی باعث می شود که بیشتر تابشهای اشعه مرئی و یو وی را جذب و از ملکولهای پی وی سی محافظت کند. تحقیقات صورت گرفته نشان داده است استفاده از ۱٫۵ درصد وزنی دی اکسید تیتانیم در ترکیب پی وی سی برای محافظت از آنها کافی است. استفاده بیشتر از آنها نتیجه خاصی به همراه نخوهد داشت و بیشتر جنبه زیبایی ظاهری دارد.

لوله  های پی وی سی

مزایای ماده محافظت کننده لوله و اتصالات پی وی سی چیست؟

تحقیقات آزمایشگاهی مشخص کرده است که قرار گیری لوله های پی وی سی محافظت شده در شرایط مختلف جوی تاثیری بر خواص توده، استحکام کششی و مدول و حتی تنش تسلیم به وجود نمی آید.  با این حال تحقیقات بر روی لوله های محافظت نشده قرار گرفته در معرض شرایط جوی نشان داد مقاومت به ضربه در طی زمان کاهش می یابد.

افزایش طول عمر لوله و اتصالات پی وی سی

برای افزایش طول عمر و جلوگیری از تخریب حرارتی لوله های که در معرض آب های با دمای بالا قرار دارند از مقادیر کافی تثبیت کننده های حرارتی استفاده می شود. یکی از این تثبیت کننده ها استئارات سرب می باشد. برخی از مشخصات این تثبیت کننده به شرح زیر است:
CAS: 56189-09-4

فرمول: C36H70O4Pb

فرمول خطی: [CH3 (CH2) 16COO] 2Pb

وزن مولکولی: ۷۷۴٫۱۴

پودر سفید رنگ، نامحلول در آب، محلول در اتانول گرم، بنزن و گرم و محلول در حلال آلی گرم می باشد که بعد از خنک شدن حالت ژله ای پیدا میکند.

نقطه ذوب :۱۰۳-۱۱۰ ℃

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید