اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

پوش فیت بهتر است یا پلی اتیلن؟(بخش دوم)

لوله و اتصالات پوش فیت

آببندی لوله و اتصالات پوش فیت و پلی اتیلن

آببندی لوله و اتصالات پوش فیت نهایتاً تا ارتفاع ۵ متر است که این متراژ برای ۲ طبقه هم کفاف نمی دهد. اما لوله و اتصالات پلی اتیلنی دارای آببندی ۴۰ متر هستند که این متراژ برابر با ده طبقه است.

میزان مقاومت در برابر تنش و فشار در لوله و اتصالات پوش فیت و پلی اتیلن

به علت حساسیت زیادی که لوله و اتصالات پوش فیت در نقاط اتصال دارند در برابر تنش های زمین مانند زلزله مقاومت زیادی ندارند اما لوله و اتصالات پلی اتیلنی در برابر این تنش ها مقاومت خوبی از خود بروز می دهند.

لوله و اتصالات پلی اتیلن در برابر حرکت خاک و فشار مقاوم هستند اما لوله و اتصالات پوش فیت به علت نرم بودن در شرایطی که فشاری از خارج به آنها وارد شود دچار نشتی در نقاط اتصال می شوند.

آلودگی صوتی که به وسیله عبور فاضلاب از لوله پوش فیت به وجود می آید بسیار آشکار تر از لوله های پلی اتیلنی است.

مقایسه لوله پلی اتیلن

استفاده از اتصالات پلی اتیلن در سیستم های پوش فیت

یکی دیگر از معایب لوله و اتصالات پوش فیت نشتی آنها در نقطه اتصال زانویی سیفون است. این عیب در پوش فیت باعث شده است که سازندگان آنها به سیفونهای نشتی ناپذیر پلی اتیلنی رو بیاورند. این امر کاملا نشان دهنده برتری پلی اتیلن در مقایسه با پوش فیت است.

سازندگان پوش فیت عصایی پلی اتیلنی را جایگزین پوش فیت پشت بام ها کرده اند که این امر نیز نمایانگر عیب در سیستم های پوش فیت است. زیرا لوله و اتصالات پوش فیت در برابر اشعه یو وی خورشید دچار آسیب و شکستگی می شوند اما لوله و اتصالات پلی اتیلن در مقابل اشعه مضر نور خورشید مقاومت بسیار بالا و طول عمر بالای ۸۰ سال دارند.

با توجه به این امر که اگر دو نوع متفاوت در سیستم های فاضلابی به هم متصل شوند کاملا آببندی نمی شوند، واضح است که در سیستم های پوش فیت هم به علت استفاده از لوله و سیفون پلی اتیلنی جوشی، با گذشت زمان کمی مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

به علت نرم شدن لوله و اتصالات پوش فیت در مناطق گرمسیر  تست آببندی آنها در بیشتر از ۱ طبقه مقدور نمی باشد.

همانطور که می دانید تمامی ساختمان ها پس از گذشت مدتی دچار کمی نشست می شوند که با توجه به آببندی نامناسب و حساسیت بالای پوش فیت از آببندی خارج می شوند. اما در مقابل لوله و اتصالات پلی اتیلنی در برابر نشست ساختمان ها مقاومت بسیار بالایی دارند و آن هم به علت انعطاف پذیری پلی اتیلن در این شرایط می باشد. پلی اتیلن در برابر توانایی تحمل کشش تا پنج برابر را دارند. همچنین در لوله و اتصالات پلی اتیلنی از وسیله ای به اسم موفه به کار برده می شود که باعث کنترل و بی اثر کردن انبساط و انقباض و نشست ساختمان می شود.

در آخر نیز نیاز به یادآوری است که اگر لوله و اتصالات پلی اتیلنی با مواد با کیفیت ساخته شوند، همچنین درجه مواد اولیه و اتصالات آنها برابر باشد و نصب و راه اندازی آنها ایده آل صورت پذیرد، می توان از آنها تا هنگامی که از ساختمان می توان استفاده کرد فاضلاب آن نیز بدون مشکل خواهد بود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “پوش فیت بهتر است یا پلی اتیلن؟(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید