اخبار, لوله

لوله PVC یا UPVC ، کدام بهتر است؟

لوله پی وی سی

لوله PVC یا UPVC ، کدام بهتر است؟

تفاوت اساسی که بین لوله PVC و لوله  UPVC وجود دارد این است که UPVC  دارای فتالات یا BPA می باشد و این امر باعث می شود که از آن بتوان جهت انتقال آب استفاده نمود، و همچنین  مقاومتUPVC  در برابر آتش  نیز مناسب تر می باشد ،به همین دلیل آن را ایمن تر کرده است.

کاربردهای PVC و UPVC

از لوله پی وی سی اکثراً برای انتقال آبی که مورد شرب مردم قرار نمیگیرد استفاده می شود همچنین از لوله PVC نیز در عایق کابل برق  (محافظت از کابل برق ) و یا انتقال کابل برق مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از مردم PVC را جایگزین مناسبی برای فلز می دانند ، زیرا این مواد بسیار راحت تر از آهن برش داده می شوند و بسیار راحت تر به هم متصل می گردند. همچنین PVC بسیار سخت است و به مرور زمان مقاومت اش نیز کاهش نمی یابد.

مواد UPVC نیز اکثراً جایگزین چوب در زمان ساختن قاب های پنجره شده است و در سالهای گذشته نیز در زمینه صنعت ساختمان بسیار مناسب بوده است. لوله های UPVC همچنین جایگزینی مناسب برای لوله های ساخته شده از چدن و لوله کشی فاضلاب و ناودان شده اند.

لوله PVC

مقایسه مزایای UPVC و PVC

یکی از کاربردهای فراوان در سیستم های لوله کشی دنیا در حال حاضر استفاده از لوله های upvc است. دلیل این امر هم مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی ، توانایی تحمل در دماهای بالا و پایین ، نقطه تحمل بالا در مقابل فشارهای متفاوت لوله های UPVC می باشد.

لوله های UPVC در مقایسه با لوله های پی وی سی معمولی انعطاف پذیری کمتری دارند، اما برگشت پذیری آنها به چرخه تولید بیشتر است .

رزین پی وی سی باید در ابتدا به همراه مواد افزودنی و تغییر شکل دهنده به جهت ایجاد ترکیب وینیل مورد استفاده در تولید محصولات مختلف، ترکیب شود. با توجه به استحکام بالای آن، این ترکیب می تواند حالات مختلفی را از طریق پرس کردن،  قطع و شکل دادن به آن تجربه کند .

روان کننده ها در ترکیب با مخلوط برای بهبود بخشیدن به انعطاف پذیری PVC و کمک به آن در طی مرحله پرس اضافه می شود.

نگرانی هنوز درباره ایمنی مواد پلاستیکی  به دلیل حضور فتالات و BPA موجود درمواد افزودنی وجود دارد. با این وجود گزارشات تاثیرات مضر بر سلامت از در معرض قرارگرفتن  و فرایند تولید، از طریق تعدادی از سازمان ها شامل EPA  و FDA تنظیم شده است.

در مقابل این نگرانی ها، سازندگان وینیل در حال حاضر محصولات UPVC را ارائه داده اند که به عنوان یک جایگزین مناسب و به عنوان محصولی که در آن از مواد پلاستیکی وجود ندارد، بسیار مناسب تر هستند.

PVC به عنوان جایگزینی مناسب برای لوله های مس و آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در خطوط فاضلاب، سیستم های آبیاری و سیستم های گردش استخر مورد استفاده می باشد. اما لوله های UPVC جایگزین اغلب لوله های پلاستیکی در جهان هستند. همچنین این لوله های UPVC در مقابل فرسایش شیمیایی بسیار مقاوم تر هستند و دارای دیواره داخلی نرم و صیقلی می باشند، که این امر انتقال آب را در درون آنها را آسان تر می کند. این لوله ها بسیار سفت ، قوی و مقرون به صرفه نیز می باشند. با توجه به این ویژگی ها برای خطوط فاضلاب و لوله های فاضلاب بیرونی بسیار مناسب می باشند.

با توجه به مطالب بالا و مقایسه های صورت گرفته ، در کشور آمریکا هنوز لوله کشی با لوله های pvc کاربرد بیشتری دارد و با استقبال بیشتری در مقایسه با به لوله های upvc مواجه شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید