اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

مقایسه انواع لوله های پلاستیکی(بخش اول)

لوله پلاستیکی

لوله پلاستیکی

لوله های فلزی دارای مشکلاتی مانند خورده شدن، رسوب گرفتن، سنگین وزنی، بارگیری و حمل دشوار  هستند به همین علت است که امروزه لوله های پلاستیکی بیشتر از لوله های فلزی بکار برده می شوند.

مقاوم در برابر ساییدگی و خوردگی

لوله های پلاستیکی در برابر مواد شیمیایی، اسیدها و گازهای خورنده دارای مقاومت بالایی هستند، البته میزان این مقاومت بستگی به میزان غلظت آن سیال هم دارد. برای مثال لوله های پلی اتیلنی می توانند اسید سولفوریک ۷۰% را در دمای ۲۳ درجه سانتی گراد انتقال دهند اما در برابر اسید سولفوریک ۹۵% ضعیف هستند.

میزان دما نیز برای خوردگی بسیار حائز اهمیت است. برای مثال بعضی از لوله های پلی اتیلنی گازرسان برای اکسید های نیتروژن در دمای ۲۳ درجه سانتی گراد بکار برده می شوند اما برای دمای ۵۰ درجه سانتی گراد خوب نیستند.

دیواره داخلی لوله های پلاستیکی

لوله های پلاستیکی دارای دیواره داخلی صیقلی هستند که این امر سبب پیشگیری از رسوب گرفتن و رشد جلبک ها در داخل آنها می شود. اما در لوله های فلزی خوردگی و رسوب به وجود می آید این رسوبات سبب افت فشار سیال در لوله های فلزی می شوند.

خواص حرارتی لوله های پلاستیکی

لوله های پلاستیکی در مقایسه با سایر لوله ها توانایی هدایت حرارتی کمتری دارند. به همین دلیل در این لوله ها حرارت به عبارتی از دیواره ها تلف می شود. این ویژگی برای لوله های فاضلابی مفید است چون مانع از ته نشینی چربی ها می شوند. میزان انبساط حرارتی نیز در این لوله ها نسبت به سایر لوله ها بیشتر می باشد. به همین جهت در سیستم هایی که امکان نوسان زیاد حرارتی وجود دارد باید این مسئله در نظر قرار گرفته شود. همچنین لوله های پلاستیکی بر اثر گرمای زیاد دفرمه می شوند و با توجه به این مساله نباید آن ها را در هایی که خیلی گرم هستند نصب کردو اغلب گستره دمایی کاربردی در لوله های پلاستیکی در حدود ۵۰ درجه سانتیگراد الی ۱۵۰ درجه سانتی گراد است.

ویژگی های الکتریکی

لوله های پلاستیکی هدایت کننده الکتریسته نمی باشند و با توجه به این امر به هیچ عنوان دچار خوردگی گالوانیکی و الکتروشیمیایی نمی شوند. اما در لوله های فلزی شاهد این مشکل ان هم به میزان زیاد هستیم.

برای خواندن ادامه این مطلب به “بخش دوم” مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید