اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, شیرآلات, لوله

مقایسه لوله و شیلنگ پی وی سی (PVC)

مقایسه لوله و شیلنگ پی وی سی

لوله و شیلنگ های پی وی سی

امروزه از ماده پی وی سی به دلیل مزایای آن در موارد محصولات زیادی استفاده می شود. در بین این محصولات شیلنگ و لوله پی وی سی در زندگی روزمره انسان ها کاربرد فراوانی دارد. این دو محصول پی وی سی در عمل با یکدیگر متفاوت هستند، اما هرکدام موفق به جایگاه ویژه ای در زندگی ما شده اند. در ادامه این مطلب گروه رساکالا به بررسی ویژگی های شیلنگ و لوله پی وی سی و مقایسه آنها با یکدیگر خواهد پرداخت.

مقاومت در برابر خوردگی :

لوله و شیلنگ های پی وی سی نارسانای جریان الکریسته هستند. اما لوله های پی وی سی که لوله پولیکا هم نام دارند در مقابل واکنش های الکتروشیمایی ناشی از اسید ها، بازها و نمک ها، حتی در شرایطی که باعث خوردگی فلزات شود، مقاوممت خوبی دارند. برعکس آنها، شینلگ های پی وی سی هستند که در برابر واکنش های الکتروشیمیایی و مواد خورنده مقاومت مناسبی ندارند.

مقاومت در برابر سوختن :

شیلنگ های پی وی سی در برابر آتش بسیار حساس هستند و زود می سوزند. اما لوله های پولیکا به آسانی آتش نمی گیرند و اگر ماده سوختی خارجی، غیر از پولیکا در نزدیکی لوله نباشد به سوختن ادامه نمی دهد. دلیل آن نیز این امر است که  لوله های پی وی سی هنگام سوختن نوعی گاز ناسازگار با اکسیژن تولید می کنند که باعث خاموش شدن آتش می شود. به همین علت است که پی وی سی را ماده خود خاموش شونده نیز می گویند.

لوله های پلیکا

استحکام کششی:

استحکام کششی طولانی مدت در لوله های پولیکا حتی از لوله های پلی اتیلن نیز بیشتر است. به همین علت لوله های پی وی سی در مقایسه با لوله های دیگر وزن کمتری دارند. شیلنگ های پی وی سی نیز دارای استحکام کششی مناسبی البته مناسب با کاربرد خود هستند. این ماده برای انتقال آب طراحی شده است. به همین خاطر توان کششی بسیار بالایی هم ندارد. چون این ویژگی درباره شیلنگ ها خیلی مورد اهمیت نمی باشد، نیازی به استحکام کششی بالا در آنها نیست.

استحکام بالا و وزن کم:

هر دو محصول پی وی سی دارای استحکام بالا و وزن کمی هستند. اما در حالت مقایسه ای لوله های پلیکا دارای استحکام بیشتر و وزن کمتری  می باشند. به عبارتی می توان گفت که لوله های پلیکا با ضخامت غشایی کم استحکام خوبی از خود نشان می دهند و این امر هم باعث حمل و نقل و نصب آسان و ایمنی بیشتر آنها شده است.

مقاومت شیمیایی بالا:

لوله های پولیکا در مقایسه با شیلنگ های پی وی سی در برابر مواد خورنده و نفتی مقاومت بالایی از خود بروز می دهند و برعکس آنها شیلنگ های پی وی سی انتقال آب، مقاومت به خوردگی کمتری در برابر مواد شیمیایی و خورنده از خود بروز می دهند..  البته لازم به ذکر است که شیلنگ های صنعتی که برای انتقال مواد ساخته می شوند مقاومت شیمیایی بالایی داشته و در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید