اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

مقایسه لوله پنج لایه(سوپر پایپ) با لوله های دیگر

لوله پنج لایه

لوله های پنج لایه :

در اکثر لوله کشی ها معایبی مانند خوردگی لوله ها و رسوبگیری آنها باعث بروز خسارت ها و هزینه های زیادی شده است. به همین علت در گذشته تا حال حاضر تلاش های فراوانی انجام شده است. نتیجه این تلاش ها نیز آلیاژهایی با پوششهای متفاوت بوده است تا باعث کمتر شدن میزان خوردگی در لوله شوند اما متاسفانه هیچکدام از این راه ها نتوانسته است جوابی قطعی در برابر این عیب باشد.

برای حل این عیب در لوله های فلزی راه حل بکارگیری لوله های پلیمری پیشنهاد شد. اما درست است که این لوله ها سبب از بین رفتن مشکل خوردگی و پوسیده شدن می شوند اما مشکلاتی دیگر مانند نفوذ هوا، میزان تحمل فشار و دمای محدود، ضریب انبساط بالا و … را دارند.

ویژگی های لوله های پنج لایه:

با این شرایط یک گروه از دانشمندها به فکر ترکیب فلز و پلیمر افتادند. برای نمونه سوپر پایپ مرحله اوج این تفکر است. این لوله ترکیبی از پنج لایه می باشد که این لایه ها شامل یک لایه لوله آلومینیومی و ۲ لایه پلیمری و ۲ لایه چسب به خصوص هستند. در این لوله ها لایه پلیمری باعث می شود این لوله ها در برابر خوردگی مقاومت خوبی نشان دهند و از زنگ زدن، رسوب گرفتن و فرسوده شدن آنها جلوگیری شود و لایه فلزی باعث می شود که این لوله ها بتوانند حرارتهای پیاپی، فشارهای زیاد را تحمل کنند و همچنین در برابر نفوذ هوا از خود مقاومت نشان دهند.

لوله های پنج لایه جزء جدیدترین لوله ها در این عرصه می باشند و برای کلیه تاسیسات ساختمانها می توانند بکار برده شوند. این لوله ها همچنین دارای طول عمر بالایی هستند و می توانند تا ۱۰۰سال عمر کنند. در این مطلب می خواهیم به مقایسه لوله های پنج لایه با لوله های فلزی و پلیمری بپردازیم، با ما همراه باشید.

لوله پنج لایه

مقایسه لوله های پنج لایه با لوله های پلیمری و فلزی

  1. لوله های پنج لایه و پلیمری دچار خوردگی از درون و بیرون نمی شوند اما لوله های فلزی بعد از مدتی خوردگی در آنها مشاهده می شود.
  2. لوله های پنج لایه و پلیمری رسوب نمی گیرند اما لوله های فلزی رسوب پذیر هستند.
  3. لوله های پنج لایه و فلزی می توانند فشار و دمای بالا را تحمل کنند اما در مقابل لوله های پلیمری نمی توانند فشارهای بالا و دماهای زیاد را متحمل شوند.
  4. ضریب انبساط طولی در لوله های پنج لایه و فلزی کم است اما در لوله های پلیمری شاهد میزان بالاتری از این ضریب هستیم.
  5. میزان نفوذپذیری در لوله های فلزی و لوله های پنج لایه صفر است اما در لوله های پلیمری امکان نفوذ هوا در لوله ها وجود دارد.
  6. مقاومت مکانیکی لوله های فلزی و پنج لایه مناسب است و لوله های پلیمری مقاومت کانیکی کمتری دارند.
  7. لوله های فلزی و پنج لایه شکل پذیر هستند و لوله های پلیمری این ویژگی را ندارند.
  8. لوله های پنج لایه و پلیمری سبک هستند اما در مقابل لوله های فلزی وزن زیادی را شامل می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید