اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, صنعت پلیمر, لوله

کدام لوله ها در برابر زلزله واکنش بهتری نشان می دهند؟

تحقیقات صورت گرفته بر روی واکنش های لوله ها به زلزله

با توجه به زلزله خیز بودن ایران واکنش لوله ها در برابر زلزه امری بسیار مهم است. همواره باید در انتخاب لوله ها دقت کنید تا بتوانید لوله ای را که مقاومت بیشتری را در برابر تنش داشته و خصوصیات دیگر آن نیز ایده آل است را انتخاب کنید.در این مطلب گروه رساکالا با توجه به تحقیقات صورت گرفته، به واکنش لوله چدنی، آزبست سیمان، بتنی، فولادی و لوله های پلی اتیلن در برابر زلزله برای شما عزیزان خواهد پرداخت تا بتوانید انتخاب دقیق تری داشته باشید:

مقاومت انواع لوله های چدن در برابر زلزله

لوله های چدنی نشکن برخلاف نوع معمولی خود در مقابل زلزله دچار صدمه نمی شوند و مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. اما توجه داشته باشید که لوله های چدنی معمولی برای جاهایی که زلزله خیز هستند اصلا گزینه مناسبی نیستند و به شدت هم در برابر زلزله آسیب پذیر هستند.

میزان آسیب پذیری لوله بتنی در برابر زلزله

لوله های بتنی در مقایسه با لوله های آزبست سیمانی دارای انعطاف بیشتری هستند اما در برابر زلزله آسیب پذیر بوده و پیشنهاد نمی شوند. لوله های بتنی در اقطار زیاد به دلیل رفتار خمشی که دارند آسیب کمتری می بینند. لوله های بتنی دارای هسته فولادی در مقایسه با دیگر لوله های بتنی برای مناطق زلزله خیز کمتر دچار آسیب شده و بیشتر پیشنهاد می شوند.

لوله بتنی

مقدار مقاومت لوله های فولادی در برابر زلزله

لولا فولادی در مقایسه با دیگر لوله ها اعم از چدنی، بتنی و آزبست دارای مقاومت بیشتری در برابر زلزله هستند. این لوله ها به خصوص اگر در مسیر زاویه دار و دارای شکست به کار برده شوند بسیار مقام خواهند بود. چنانچه این لوله ها دچار خوردگی نشوند و مراقبت از آنها صورت گیرد، استفاده از آنها در شرایط زلزله خیز مناسب است(حتی اگر دارای اتصال انعطاف مذیر نباشند). در صورتی که لوله های فولادی دارای اتصال جوشی پیوسته باشند در برابر زلزله حتی واکنش ایده آل تری را هم از خود بروز خواهند داد.

واکنش لوله پلی اتیلن در برابر زلزله

لوله‌ پلی اتیلن سنگین که دارای جوش های فیوژن میباشد در برابر زلزله واکنش خوبی را از خود نشان می دهد و به همین علت برای کاربرد در این مناطق پیشنهاد می شود. این لوله ها از انعطاف پذیری مناسبی برخور دارند و در زلزله های سال های پیش صدمات زیادی به آنها وارد نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید