اخبار, صنعت پلیمر, لوله

مزایای زیست محیطی pvc را بدانید(بخش دوم)

لوله پی وی سی

مزایای افزودنی های پی وی سی

استرهای فتالات، از ترکیبات با جرم مولی پایین معمولاً نخستین انتخاب برای افزودنی ها هستند اما از نقاط ضعفی نیز برخوردارند که به راحتی از ماتریس پلیمر انتشار می یابند و در محیط، غذاها و ضایعات خانگی، در بدن حیوانات و انسان یافت می شوند. از دست رفتن نرم کننده باعث ایجاد تغییراتی در ویژگی های طولانی مدت مواد می شود، همچنین هنگامی که نرم کننده ها به بدن انسان راه می یابند، سبب بروز تاثیرات بیولوژیکی و سمی می شوند،. به همین جهت این سیستم ها به وسیله FDA جهت کاربردهای پزشکی ممنوع شده است.

اتصالات پی وی سی

نرم کننده های الیگومریک

نرم کننده های الیگومریک که نیاز به چند نقطه مهار دارند و ویژگی های سازگاری بهینه شده را نشان می دهند می تواند به عنوان معادل مفید باشد و می توانند به عنوان جایگزینی بدون مهاجرت،برای  افزودنی های فتالاتی باشند.

مطالعات قبلی نشان داده است که پیوند کوالانسی نرم کننده های فتالاتی به زنجیره پلیمری قادر است که از هرگونه مهاجرت جلوگیری کند.

با این حال، این استراتژی نشان داده است که یک محدودیت مهم باتوجه به بهره وری نرم کننده وجود دارد. و این به خاطر این واقعیت است که پیوند کوالانسی، سختی را به آن بخش زنجیره هایی که افزودنی به آن پیوند داده شده، القا می کند.

نتیجه :

در نتیجه هر چه تعداد مولکول های مهار نرم کننده بالاتر باشد، منجر به سطح بالاتری از القای سختی زنجیره ها و اثر نرم شدگی ضعیف تر می شود. Helmut Reinecke و همکارانش از موسسه علوم پلیمر در مادرید گزارش دادند که این نقطه ضعف ممکن است با استفاده از نرم کننده با پایه از پلی اتر الیگومریک (PEO-PPO) کاهش یابد.
در این روش اتصال، مقادیر بالای وزنی از افزودنی با استفاده از محل های بسیار کم مهار ممکن است، بنابراین بهره وری از نرم کننده را تا حد زیادی بهبود می دهد.

در واقع سیستم های جدید نشان می دهند که برای آماده سازی پی وی سی نرم شده بدون مهاجرت افزودنی ها  با ارائه خواص فیزیکی_شیمیایی قابل تنظیم از خیلی انعطاف پذیر به نیمه سخت مناسب هستند. به طور ویژه ، دستیابی به نرم شدگی مشابه در مخلوط فتالات/ پی وی سی استاندارد بدون اتصال با استفاده از مقادیر معادل از نرم کننده ، امکان پذیر است. این طبقه از نرم کننده واکنش پذیر،می تواند به یک روش اقتصادی و زیست محیطی سنتز شده و اجازه می دهد که پی وی سی نرم شده در کاربردهای بخش پزشکی بازبینی شود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “مزایای زیست محیطی pvc را بدانید(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید