اخبار, صنعت پلیمر

ویژگی و مزایای مواد پلیمری چیست؟

پلیمر ها

گروه رساکالا در مطلب زیر برای شما عزیزان به توضیح ویژگی های مواد پلیمری خواهد پرداخت تا آشنایی دقیق تری با آنها داشته باشید.

انواع پلیمرها

اکثر پلیمرهای تولید شده از نوع ترموپلاستیک هستند و به عبارتی میتوان گفت پلیمر ها بعد از شکل گیری میتوانند به دفعات ذوب شده و مجدد تغییر شکل بدهند که همین ویژگی آنها باعث شده است فرآوری و بازیابی آنها آسان شود.

نوع دیگر پلیمر ها ترموست ها هستند که توانایی ذوب شدن مجدد را ندارند و این گروه از پلیمرها اگر مجدد تحت گرمایش قرار گیرند کیفیت شان کاهش می یابد.

ویژگی مواد پلیمری

هرپلیمر دارای حاصیت مخصوص به خود میباشد اما بعضی از خصوصیات آنها با یکدیگر مشابه است که آنها را در ادامه توضیح خواهیم داد.

» مقاومت به مواد شیمیایی

پلیمرها در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بسیار خوبی را نشان میدهندو مقاومت آنها به خورندگی و حلال های قوی بسیار بالا است و به دلیل همین ویژگی از آنها در بسته بندی مواد شوینده و شیمیایی استفاده میکنند.

محصولات پلیمری

» عایق حرارتی و الکتریکی

اگر نگاهی به منزل خود کنید مشاهده خواهید کرد که تمامی پریز ها و اتصالات و لوازم خانگی و همچنین سیم کشی ها از جنس مواد پلیمری هستند و دلیل استفاده از آنها خاصیت عایق الکتریکی بودن آنهاست.هچنین از مواد پلیمری در دسته های قابلمه و کتری و کلیه وسایلی که در معرض حرارت قرار دارند استفاده شده است و دلیل این امر نیز خاصیت عایق حرارتی بودن مواد پلیمری می باشد.

» استحکام پلیمرها

پلیمرها دارای استحکام بسیار مناسب هستند.به دلیل استحکام آنها از این مواد در اسباب بازی ها تا ایستگاه های فضایی و فیبرهای نایلونی ظریف بعضی از جوراب‌ها تا الیاف کولار استفاده شود.از مواد پلیمری در تهیه جلیقه ضد گلوله نیز استفاده میشود.

»  سبک وزن بودن پلیمرها

بعضی از پلیمرها بر روی آب شناور میمانند و بعضی دیگر نیز در آن فرو می‌روند. اما به طور کلی مواد پلیمری در مقایسه با چگالی سنگ، بتون، استیل، مس و یا آلومینیوم، کلیه پلاستیک‌ها سبک‌وزن به حساب می آیند و وزن کمی دارند.

ویژگی های گفته شده در مطالب بالا باعث شده است که این مواد در صنعت و به طور کلی در ساخت و تولید اکثر وسایل جایگاه ویژه ای را داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید