اخبار, لوله

مزایای لوله U-PVC یا پلیکا (بخش اول)

در این مطلب رساکالا برای شما عزیزان مزایا و ویژگی های لوله پلیکا (U-PVC) را معرفی و توضیح خواهد داد.

مقاومت در برابر خوردگی

لوله های U-PVC یا همان لوله پلیکا، نارسانای جریان الکتریکی هستند و در مقابل واکنش های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک ها که باعث بروز خوردگی در فلزات می شوند، مقاوم هستند. این ویژگی در سطح داخلی و خارجی لوله Pvc وجود دارد. در نتیجه، استفاده از لوله ی یو پی وی سی در کاربردهایی که در آن خاک مهاجم وجود دارد، بسیار مقرون به صرفه است.

مقاومت شیمیایی مناسب

PVC در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیرآروماتیک مقاوم است.
این ماده همچنین در برابر اکثر خورنده ها نظیر اسیدهای غیرآلی، بازها و نمک ها مقاوم است. برای کارهای معمول آبرسانی، لوله های U-PVCکاملاً در برابر مواد شیمیایی موجود در خاک و آب مقاوم هستند. مسئله ی مقاومت شیمیایی تنها هنگامی مطرح می شود که محیط های غیرعادی وجود داشته باشد و یا از لوله برای انتقال مواد شیمیایی استفاده شود.

مدول الاستیسیته و انعطاف پذیری بالا

مقاومت لوله های U-PVC (پلیکا)در برابر شکست یکی از مزایای عملکردی مهم آنها محسوب می شود. لوله های U-PVC تحت بار قادرند بدون شکستگی تغییر شکل بدهند.

مدول الاستیسیته U-PVC یکی از مزایای مهم آن برای کاربردهای فنی محسوب می شود، به خصوص در شرایطی که حرکت یا لرزش خاک محتمل باشد (زمین لرزه و …). بالا بودن این کمیت باعث می شود تا پدیده دوپهنی در این لوله ها به حداقل برسد.

همچنین با توجه به این که ضخامت لوله های فاضلابی بر اساس مقدار مدول الاستیسیته ی رزین مصرفی در ساخت لوله تعیین می گردد، بالا بودن مدول  U-PVC باعث کاهش ضخامت لوله و افزایش سطح مقطع عبور جریان می شود.

لوله

استحکام کششی در بلند مدت

لوله های upvc یا همان پلیکا به گونه ای فرمول بندی می شوند تا استحکام کششی بلند مدت بالایی داشته باشند.
حداقل استحکام مورد نیاز (MRS) (که در طراحی لوله های تحت فشار به کار می رود)، برای لوله های U-PVC در حدود دو برابر بیشتر از مقادیر متناظر دیگر لوله های پلاستیکی نظیر پلی اتیلن است.
به همین دلیل هم ضخامت لوله های U-PVC نسبت به سایر لوله های پلاستیکی کمتر بوده و در نهایت وزن کمتری نیز دارد، که این مسئله مزیت مهمی محسوب می شود.
نسبت استحکام به وزن بالا، وزن سبک
استحکام بالای U-PVC باعث حداقل شدن ضخامت و سبکی این لوله ها می گردد. لوله های U-PVC مزیت سبکی چشمگیری دارند که جنبه ایمنی مهمی محسوب می شود. امکان حمل و نقل آسان، آسیب های کاری را حداقل نموده و نصب و حمل و نقل ارزان تر را تسهیل می کند. یک فرد می تواند به راحتی دو لوله ی ۶ متری با اندازه ۱۱۰ را حمل کند، ولی تنها قادر است کمتر از ۱/۵ متر لوله ۱۱۰ آهنی را با همان نیرو حمل کند.
اتصالات آب بند:

یک مزیت مهم برای هر لوله آب بندی اتصالات آن است. لوله های U-PVC (پلیکا) با عمق دخول بالا و سیستم های اتصال اورینگی (Push-fit) توانسته است به وسیله همین ویژگی بسیاری از محصولات سنتی را کنار بزند.

جهت مطالعه ادامه این مطلب و آشنایی بیشتر با مزایای لوله های UPVC به بخش دوم این مطلب مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید