اخبار, لوله

مزایای لوله U-PVC یا پلیکا (بخش دوم)

لوله پلیکا

مقاومت در مقابل سایش و خراش

لوله های پلیکا مقاومت بسیار بالایی در مقابل سایش و خراش از خود بروز می دهند. ثابت شده است که لوله های PVC دوام بسیار بالاتری نسبت به لوله های فلزی، سیمانی و سفالی در برابر انتقال مواد دوغابی دارند.

استحکام بالا در برابر ضربه

در شرایط نرمال، لوله های U-PVC مقاومت نسبتاً بالایی در برابر آسیب های ناشی از ضربه در مقایسه با لوله های سفالی، سیمانی و بیشتر مواد رایج در ساخت لوله دارند. با وجود کاهش مقاومت ضربه لوله های یو پی وی سی در دماهای بسیار کم، استحکام ضربه ی آن همچنان بالاتر از حد نیاز است.

کیفیت آب

استفاده از فرمولاسیون مناسب برای تولید لوله‌های U-PVC باعث می شود تا مطابق استانداردهای NSF 61-62 بتوان از این لوله ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده نمود و اطمینان حاصل کرد که مقادیر سرب، قلع و سایر عناصر سمی نظیر جیوه، کرم، کادمیم و باریم زیر حدود مجاز استاندارد می باشند.

لوله پلیکا

مقاومت در مقابل شعله

لوله ی U-PVC (پلیکا)به سختی آتش می گیرد و در غیاب منبع خارجی شعله به سوختن ادامه نمی دهد. دمای شعله ور شدن خود به خودی آن ۴۵۴ درجه سانتیگراد است، که بسیار بالاتر از اکثر مواد ساختمانی است. در اثر سوختن PVC، گاز HCl آزاد می شود که این گاز از دسترسی اکسیژن به منطقه ی مشتعل شده جلوگیری می کند. به همین دلیل است که PVC را ماده ای خودخاموش شونده می نامند.

 قیمت مقرون به صرفه و مناسب

علاوه بر مزایای ممتاز ذکر شده برای لوله های یو پی وی سی قیمت این لوله ها بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر لوله های پلیمری، فلزی، چدنی و … می باشند. به طوری که امروزه لوله های U-PVC در دنیا یکی از گزینه های اصلی در شبکه های آب و فاضلاب می باشند

میزان زبری کم

زبری لوله از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار در ایجاد افت فشار و کاهش دبی می باشد. لوله های یو پی وی سی به علت داشتن سطوح داخلی بسیار صاف و صیقلی (ضریب زبری و اصطکاک پایین)، مقاومت بسیار کمی در مقابل جریان سیال از خود نشان می دهند.

علاوه بر این، در بسیاری از لوله ها باکتری ها در بخش های زبر و دارای پستی و بلندی لوله جمع می شوند (تشکیل biofilm) و با گذشت زمان راه جریان آب را می بندند، که این امر موجب افت فشار جریان شده و بر سلامت آب آشامیدنی نیز اثرات منفی می گذارند.

زبری هیدرولیکی پایین لوله های UPVC ,با ممانعت از تشکیل بیوفیلم، علاوه بر کاهش افت فشار، مانع ته نشینی لجن در شبکه های فاضلابی شده و در شب که های توزیع آب آشامیدنی نیز باعث کاهش احتمال آلودگی می شود. بنابراین هزینه های نگهداری این لوله ها پایین بوده و طراحی اولیه ی خط لوله نیز بهینه تر صورت می گیرد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “مزایای لوله U-PVC یا پلیکا (بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید