اتصالات, اخبار, لوله

مزایای لوله پلی اتیلن آبرسان و نکات خرید و نصب آنها

لوله پلی اتیلن آبرسانی

ویژگی های لوله پلی اتیلن آبرسانی

 • عمر طولانی : لوله های پلی اتیلن آبرسانی از آنجایی که در برابر حرکت خاک و فشار مقاوم هستند، و اصلا دچار نشتی و استحلاک نمی شوند عمرمی در حدود نیم قرن دارند.
 • ایمنی بالا : پلی اتیلن ماده ای ویسکوالاستیک است و تمامی ویسکوالاستیک ها در اثر گذشت زمان در دمای معمولی و فشار کم نیز تغییر شکل می دهند. خواص مکانیکی پلی اتیلن به سه عامل زمان، دما و فشار وابسته است و با تغییر هر یک تغییر شکل می دهد. با این حساب در هنگام تولید باید این نکته را در آزمایشگاه در نظر گرفت و این خاصیت ویسکوالاستیک را کنترل کرد که به فاکتور ایمنی معروف است.
 • مقاومت خوب : لوله پلی اتیلن آبرسان در برابر اسید و باز و مواد شیمیایی و محلول ها مقاوم است. پس می توان لوله های پلی اتیلن آبرسانی را در مصارف دیگری علاوه بر انتقال آب شرب نیز استفاده کرد. همچنین این لوله ها اگر در مسیر لوله کشی در محیطی اسیدی یا بازی قرار بگیرند، دچار مشکلی نخواهند شد.
 • وزن کم : به نسبت دیگر انواع لوله های فولادی، چدنی وزن بسیار کمی دارد که موجب راحتی در حمل و نقل و نصب می شود.
 • انعطاف پذیری : این لوله ها قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و در شرایط دما و فشارهای مختلف منعطف می شوند.
 • آب بند بودن : لوله های پلی اتیلن کاملا آب بندی شده اند و اصلا نشتی ندارد و نسبت به لوله های چدنی و PVC بهتر هستند. این مزیت موجب استفاده بهینه از آب شده است.
 • مقرون به صرفه : با توجه به عمرطولانی، عدم نشتی و خرابی و عدم نیاز به تعمیرات دوره ایی از نظر اقتصادی کاملا به صرفه می باشد. لوله های پلی اتیلن آبرسانی بدون نیاز به وسیله دیگری، به یکدیگر متصل می شوند، نیازی به خرید متصل کننده نیز ندارند. علاوه بر کاهش قیمت از نفوذ مواد خارجی به درون لوله جلوگیری می کند و برای لوله کشی آب آشامیدنی مناسب می باشد. تا طول ۱۲ متر برای لوله های به صورت شاخه و برای لوله های بالاتر از ۱۲۵ میلیمتر و به صورت کلاف های ۱۰۰ متری برای لوله های ۱۲۵ میلیمتر فشار کاری ۱۰ بار و کمتر از ۱۲۵ میلیمتر قابل عرضه می باشند.

حمل لوله پلی اتیلن

نکاتی که در هنگام خرید لوله پلی اتیلن آبرسانی باید به آنها توجه کرد :

 1. به نوع مواد اولیه توجه کنید. مرغوب ترین مواد اولیه در بین لوله پلی اتیلن آبرسانی، لوله پلی اتیلن PE80 یا PE100 می باشد.
 2. به فشار آب دقت کنید و با توجه به آن برای انتخاب فشار کاری لوله اقدام کنید.

نصب لوله های پلی اتیلن آبرسانی :

 • برای برش لوله های پلی اتیلن آبرسانی دقت کنید هنگام برش لوله پلی اتیلن آبرسانی آسیبی به لوله وارد نشود و سر لوله های پلی اتیلن آبرسانی سالم بماند. برای برش لوله پلی اتیلن آبرسانی نیز از تجهیزات مخصوص نظیر اره دستی دندانه ریز برای لوله های پلی اتیلن آبرسانی با قطر کم و برای لوله های پلی اتیلن آبرسانی با قطر زیاد از ابزارهای مخصوص برش استفاده کنید.
 • سرشاخه های لوله های پلی اتیلن آبرسانی را قبل از نصب لوله خشک و تمیز نمایید.
 • برای نصب لوله های پلی اتیلن آبرسانی پیمانکاران موظف اند کلیه نکات در خصوص نصب لوله های پلی اتیلن آبرسانی را رعایت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید