اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, صنعت پلیمر, لوله

ویژگی و مزایای لوله های مرکب (پکس) چیست؟

رساکالا در این مطلب برای شما همراهان عزیز به ارائه خصوصیات و مزایای نسل جدید لوله های پکس می پردازد.

عمر طولانی

این لوله ها طبق استاندارد ASTM و نیز استاندارد DINتولید شده اند و بنا بر این استاندارد طول عمر لوله های PEX در شرایط استاندارد تقریباً ۵۰ سال می باشد.

نفوذ ناپذیری اکسیژن

لوله های پکس به علت وجود آلومینیوم در آنها، در برابر نفوذ اکسیژن مقاوم هستند. به همین دلیل به هیچ وجه خوردگی در اتصالات لوله کشی و مخازن به وجود نمی آید.

مقاومت در برابر سایش

لایه ی پلیمری که در لوله ها ی پکس وجود دارد، باعث مقاومت بالای آنها در مقابل ذرات شن و ماسه و املاح معدنی می شود. این ویژگی در این لوله ها به دلیل شبکه ای شدن پلیمر است.

مقاومت بالا در مقابل رسوبات و انتخاب لوله با قطر کم تر

  • لوله های مرکب پکس، جداره داخلی صیقلی و صاف تری در مقایسه با جداره داخلی لوله های فلزی دارند. صیقلی بودن  این لوله ها باعث میشود امکان رسوب گیری در آنها به صفر برسد.
  • همچنین عدم رسوب گیری این لوله ها باعث می شود که افت فشار در این لوله ها رخ ندهد به همین دلیل می توان لوله هایی با قطر کم تر نیز انتخاب کرد.
لوله پکستحمل فشار و دمای بالا و دمای زیر صفر درجه ی سانتی گراد

بر اساس استاندارد ASTM-F128، لوله های PEX توانایی مقاومت در دمای ۹۵ درجه ی سانتی گراد با فشار ۱۰ اتمسفر و همچنین دمای زیر صفر تا حدود منفی ۴۰ درجه سانتی گراد را در مدت زمان ۵۰ سال را دارند.به همین دلیل از این لوله ها در مولد های سرمایشی نیز استفاده می شود.

انعطاف پذیری لوله های پکس

لوله های پکس از پلیمر ها و فلزات تهیه شده اند که فلزات توانایی شکل پذیری و پلیمرها توانایی انعطاف پذیری بالایی دارند. به همین جهت لوله های پکس که  که حاوی هر دو مذکورند، هر دو ویژگی را دارند. این لوله ها در برابر ضربه و تنش به علت وجود آلومینیوم مقاومت بالایی در مرکز لایه از خود نشان میدهند. همچنین به دلیل وجود بدنه پلیمری در آنها، انعطاف پذیری زیادی در مقابل درجه حرارت و فشار دارند.

کاهش اتصالات در لوله پکس

از لوله های پکس به علت انعطاف پذیری می توان کلاف طولی تهیه کرد و طول لوله ها را بلندتر کرد. این امر باعث کاهش تعداد اتصالات در این لوله ها می شود. همچنین به دلیل کم شدن اتصالات در این لوله ها، هزینه طراحی و اجرا کاهش می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید