اخبار, پاشنده

مزایای لوله های دریچه دار در آبیاری سطحی

محصولات کشاورزی

مزایای سیستم لوله های دریچه دار در کشت های ردیفی

لوله های دریچه دار به دلیل نفوذ عمقی کم و تبخیر سطحی آب باعث صرفه جویی در میزان آب به میزان حداقل ۳۰ الی ۳۵ درصد می گردد و از این طریق راندمان آبیاری ردیفی به ۶۰ الی ۷۰ درصد افزایش می یابد و همچنین با حذف کانال ها وجوی های خاکی مورد نیاز در آبیاری سنتی ۱۰ درصد به سطح زیرکشت مزرعه افزوده می شود.

مزیت جنس لوله های دریچه دار

لوله های جدید ازجنس مواد پلیمری خیلی سبک و کم حجم هستند و به راحتی قابل انتقال وجابه جایی می باشند .به همین جهت می توان پس از اتمام یک فصل کشت آنها را جمع آوری نمود و در محلی نگهداری کرد  و مجدد در فصل بعدی از آنها استفاده کرد.استفاده ازاین لوله ها نیازبه ایجاد آب بند، خرید سیفون وکارگذاشتن پلاستیک دردهانه جوی ها را برطرف می کند.

زمین کشاورزی

مزایای صرفه جویی

درآبیاری به وسیله لوله های دریچه دار برعکس جوی های سنتی ، مشکل آب بردگی و…. ایجادنمیشود و به دلیل سهولت و سرعت کاربرد، یک نفر آبیار میتواند کارسه نفر را انجام دهد. همچنین این روش مانع ازانتقال بذر و علف هرز به وسیله جریان آب به زمین کشاورزی می شود و هزینه های خرید برای علف کش، سمپاشی و دفع مکانیکی علف های هرز در مزرعه کم میشود.

لوله های دریچه دار از فرسوده شدن سطحی خاک جلوگیری می کنند.آنها به دلیل صیقلی بودن جداره داخلی خود باعث انتقال سریع آب در زمین زراعی میشوند و راندمان آبیاری را افزایش می دهند. نوع آب مورد استفاده (از نظراملاح و مواد نامحلول موجود درآب) هیچ تأثیری درکارکرد این سیستم ها ندارد.در این روش همچنین نیازی به استفاده از موتور و پمپ نیست و آب با استفاده از نیروی شیب ثقلی زمین و با حداقل فشار ممکن در زمین زراعی انتقال می یابد.

لوله های دریچه دار توانایی عمل توزیع وانتقال کودهای شیمیایی را ازطریق جریان آب را نیز دارند و باعث افزایش راندمان مصرف کود می شوند. از این طریق هزینه مربوط به خرید کود و کودپاشی درمزرعه در حدود ۴۰درصد کاهش می یابد. همچنین این روش از ایجاد رطوبت ناخواسته درسطح مزرعه وباغ جلوگیری میکند و که همین امر باعث میشود ازشیوع بیماریهای قارچی ، انگلی ، و… درمزرعه ممانعت گردد.

نصب ،راه اندازی وکاربرد این سیستم ها بسیار راحت می باشد و نیازی به دوره های آموزشی خاصی ندارند و همچنین هزینه تعمیر ونگهداری آنها نیز ناچیز است.

لوله های دریچه دار در مقایسه با سایرسیستم های نوین آبیاری، بسیارکم هزینه هستند و اجرای آن می توان گفت که برای کشت تمامی محصولات زراعی و حتی درزمین های کوچک مقرون به صرفه میباشد.

گیاهان

مزیت کاربردی و بازیافتی لوله های دریچه دار

این لوله ها بعد از استهلاک قابل بازیافت هستند و بقایای آنها باعث آلودگی محیط زیست نمی شود.

لوله های دریچه دار در زراعت های مختلف و در باغات میوه جهت آبیاری قابل استفاده هستند.

از این لوله ها می توان بدون نصب دریچه و فقط برای انتقال آب در صنایع ، کاخانجات ، دامداریها و گلخانه ها نیز استفاده نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید