اتصالات, اخبار, پاشنده, شیرآلات

شیرهای توپی چه مزایا و کاربردهایی دارند؟

شیرهای توپی

شیر توپی پلیمری

شیر توپی پلیمری برای قطع و وصل کردن جریان سیال به کاربرده می شود و  نصب و راه اندازی آنها خیلی سریع و ساده می باشد. همچنین این نوع شیر ها در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش و اجسام خارجی و مواد شیمیایی و مواد قلیایی مقاومت بالایی دارند. شیر توپی پلیمری با تمام لوله های آهنی گالوانیزه پلی اتیلن و سایر لوله ها سازگاری دارد و با کمترین افت فشار در خط استفاده می شود. شیر توپی پلیمری ار جنس یو پی وی سی می باشد.

شیرآلات توپی پلیمری برای مصارف آب،سیستم های آبیاری قطره ای و سیستم آبیاری بارانی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد شیر توپی پلیمری

شیر توپی پلیمری در مصارف متفاوتی مانند فیلتراسیون آبیاری قطره‌ای، سیستم های آبیاری اراضی، باغ ها و فضاهای سبز، کلیه اتصالات آب و فاضلاب، در صنایع شیمیایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

شیرتوپی

شیر توپی (ball valve) چیست؟

نام دیگر شیرتوپی(ball valve)، شیر ضربه ای می باشد. این نوع شیر ها با حرکت چرخشی  کار میکنند و در آنها از یک دیسک کروی چرخان برای کنترل جریان عبوری استفاده می‌شود. از  این دیسک ها برای قطع و وصل کردن جریان مورد استفاده قرار میگیرد که توان تحمل فشار تا حدود ۱۰۰۰ بار را دارد.

 همان طور که از اسم شیرهای توپی پیداست، در این شیر ها برای قـطع و وصـل کردن جریان از یک قطـعه توپی شکل برای متوقف کردن و راه اندازی دبی سیال استفاده می شود که با چرخش ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن توپی می چرخد و سوراخی که در وسط آن تعبیه شده است در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و در نتیجه سیال از شیر عبور میکند.  وقتیکه توپی به سمتی بچرخد که سوراخ آن عمود بر مسیر سیال قرارگیرد، جریان سیال قطع می شود. از شیر آلات توپی برای مصارفی که کاملاً باز یا کاملاً بسته هستند، استفاده می شود.

انواع شیر توپی

شیرهای توپی که در صنعت گاز و نفت استفاده می شوند به دو صورت کنترل مستقیم یا از راه دور شیر هستند. عملکرد این شیر ها یا به صورت دستی است  یا به وسیله یک موتور کار می کنند. شیرهای دستی دارای یک چرخ یا اهرم دستی می باشند که مستقیماً یا از طریق یک گیربکس به ساقه شیر وصل میشوند. با حرکت ساقه شیر به اندازه یک قوس ۹۰ درجه، شیر باز یا بسته میشود.

در بیشتر آنها عمل کردن شیر در حالتی روی میدهد که دسته شیر تا۹۰ درجه بچرخد. بعضی از شیر های توپی بصورت دنده خورشیدی کار میکنند. این نوع از دنده ها به شیر اجازه میدهند که از دستـه کوچکتری استفاده کنند ولی نیروی حاصله از آنها به اندازه یک شیر بزرگ میباشد. از شیر توپی برای کنترل جریان در زمانی که سیال فقط گاز باشد میتوان استفاده کرد.

طریقه ورود سیال در شیر های توپی
  • روش اول این است که به صورت کاهش در سطح مقطع  میباشد که حفره روی گوی، کمتر از ورودی و خروجی شیر است.
  • روش دوم این که بصورت مسیر کاملاً باز که حفره روی گوی به اندازه قطر ورودی و خروجی شیر است.
مزایای شیرهای توپی
  • یکی از مزایای آنها عمل کردن در نسبت یک به چهارم بسته بودن و باز بودن مجرای توپی است.
  • مزیت دیگر این نوع شیر یکپارچه بودن قطعات آن و عدم نیاز به روانکاری، عمل کردن سریع در باز و بسته شدن است.
  • همچنین این نوع شیر ها دارای وزن کم، ساختمان فشرده، نصب و بهره برداری آسان هستند.
  • یکی دیگر از مزایای این شیر ها تغییر سریع جهت جریان، گشتاور پایین مورد نیاز جهت باز و بسته کردن و در نهایت، قیمت پایین تر نسبت به سایر شیر ها می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید