اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان

مراحل سرویس و راه اندازی مجدد کولرهای آبی

سرویس کولر آبی

کولرهای آبی

بسیاری از مردم برای رهایی از این گرمای طاقت فرسا به کولرهای آبی رو می آورند. البته به دلیل اینکه چند ماهی است از آنها استفاده نشده باید مجدد سرویس و راه اندازی شوند. شست و شوی کف، تعویض پوشال، تعویض تسمه، روغن کاری بخش های مختلف کولر و آبگیری و راه اندازی آن به اصطلاح سرویس کردن کولر نام دارد. سالم بودن دینام، پمپ آب، شناور و درست کار کردن آن ها ازجمله کارهایی هستند که باید در هر نوبت سرویس کردن کولر مورد توجه قرار گیرند.برای سرویس کردن کولر خانه تان، خودتان هم می توانید آستین ها را بالا بزنید و با این کار هزینه های خانواده را کاهش دهید.

تعویض پوشال ها

خیلی ها بر این باورند که نیازی نیست هر ساله پوشال های کولر تعویض شود. این کار در جایی که لوله کشی های آب بدون املاح باشد صحیح است و افراد می توانند پوشال کولرشان را هر ۳ الی ۴ سال عوض کنند. ولی در بیش تر نقاط کشورمان رسوبات آب خیلی سریع بر روی خرده چوب های پوشال می نشیند و عمل نفس گیری کولر را شوار می کنند. پوشال های خوب برای کولرهای خانگی اغلب ۸۷ سانتی متر هستند و برای کولرهای ۴۵۰۰ وات مورد استفاده قرار می گیرند. قبل از این که پوشال ها را در پوشال گیر کولر قرار دهید بهتر است آنها را خوب خیس کنید. به این صورت پوشال ها خرد نمی شود و بهتر در جای خود قرار می گیرند.

شست وشوی کولر

هنگامی که کولر شما چند ماهی است که استفاده نشده، برای راه اندازی  مجدد آن حتماً باید کولر را بشویید. البته برای این کار توجه داشته باشید که بدنه کولرتان برق نداشته باشد. می توانید برای اطمینان حاصل کردن از آن از یک فازمتر کمک بگیرید. برای اطمینان بیشتر هم می توانید پمپ آب کولر را خارج کنید و بعد از شست وشو و آبگیری مجدداً آن را در جای خود قرار دهید. بعد از اطمینان حاص کردن که بدنه کولر شما برق ندارد می توانید با خیال راحت کار شستن داخل بدنه کولر را آغاز کنید. احتمالا داخل کولر پر از خاک خواهد بود، بنابراین در شستن این قسمت از کولر دقت بیشتری داشته باشید. بعد از آن نوبت کف کولر است تا به طور کامل تمیز شود.

کولر آبی

روغن کاری کولر

روغن کاری یکی از مهم ترین و اساسی ترین قسمت های راه اندازی دوباره کولر شما است، البته لازم به ذکر است که روغن کاری کولر باید در طول تابستان هم در هر ماه به طور منظم انجام شود. پمپ آب، دینام و یاتاقان ها قسمت های متحرک کولر هستند که احتیاج به روغن کاری دارند. روغن کاری نکردن این قطعات سبب سفت کار کردن آن ها و حتی در بعضی موارد باعث سوختن شان می شود.

تسمه کولر

برای سالم ماندن دینام کولر خود لازم است از سلامت تسمه کولر هم اطمینان حاصل کنید. برای مطمئن شدن از این موضوع می توانید به ظاهر تسمه نگاه کنید. اگر تسمه دچار ترک خوردگی، بریدگی یا افتادگی شده باشد بهتر است آن را عوض کنید. درآوردن و جا انداختن تسمه هم کار خیلی سختی نیست. برای درآوردن تسمه می توانید تسمه را از سمت پایین به طرف خود بکشید و سپس از محور خارج کنید.

مراحل پایانی برای سرویس کولر

در بخش پایانی سرویس کولر بایستی به ریزه کاری های آن دقت کنید تا از کارآیی درست این وسیله خانگی مطمئن شوید. توجه کنید که سبد پمپ آب شکستگی نداشته باشد چرا که سبب ورود آشغال به داخل پمپ و سپس سوختن آن خواهد شد. در این مرحله هم به عملکرد شناور دقت کنید و اگر دیدید خوب کار نمی کند می توانید آن را عوض کنید. بعد از مرحله آبگیری، پوشال گیرهای سمت چپ و راست را سرجای خود قرار دهید و پمپ آب را بزنید. در این مرحله آب لازم است به طور مساوی در ۳ بخش جریان داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید