اخبار, لوله

منهول پلی اتیلن در دریا چه کاربردی دارد؟

منهول پلی اتیلن

از اوایل دهه ۱۹۶۰ و در مدت زمان کوتاهی بعد از معرفی لوله های پلی اتیلن، این نوع از لوله های بسیار مورد توجه قرار گرفتند و در کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار گرفتند.

کاربرد لوله پلی اتیلن در دریا

یکی از این موارد که از همان ابتدا به این لوله ها توجه خاصی داشت، بهره گرفتن از این کاربردهای دریایی این نوع لوله ها بود. از کاربردهای این لوله ها در دریا می توان به تخلیه سیال، انتقال سیال از زیر رودخانه و یا دریاچه و گرفتن آب شیرین و شور اشاره کرد.

علاوه بر مواردی که در بالا نام برده شد، در دریا ممکن است این لوله ها در مواردی مانند خطوط لوله موقت شناور روی سطح آب، نصب روی زمین های باتلاقی و در عملیات لایروبی نیز مورد استفاده قرار گرفته شوند.

لوله پلی اتیلن در دریا

نصب خطوط لوله پلی اتیلن در دریا

پرکاربردترین روش نصب خطوط لوله پلی اتیلن در بستر دریا موسوم به شناورسازی و فروبردن می باشد. از این روش اکثراً در پروژه های نصب در دریا استفاده می شود و از هفت مرحله تشکیل شده است:

  • انتخاب منطقه صحیح برای مرحله های ساخت، اتصال و آب بندی
  • تدارک منطقه ای برای انتقال لوله از زمین به دریا و در صورت نیاز بستر سازی برای لوله در زیر دریا
  • اتصال دادن قطعات لوله به یکدیگر و تبدیل کردن آنها به یک طول پیوسته
  • نصب کردن وزنه های تعادل (این مرحله احتمال دارد به همراه مرحله بعدی صورت گیرد)
  • به آب اندازی خطوط لوله
  • غوطه ور ساختن لوله در منطقه تعیین شده
  • پایان انتقال از زمین به بستر دریا

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلنی در دریا

لوله های پلی اتیلن با چگالی بالا انتخاب خوبی جهت کاربردهای دریایی هستند. به طور کلی ویژگی هایی شامل دوام، مقاومت بالا، روش های ابداعی و مقرون به صرفه جهت نصب آسان از عواملی هستند که انتخاب این لوله های پلی اتیلنی را برای کاربردهای دریایی مناسب کرده است. به همین جهت این لوله های پلی اتیلنی انتخابی مناسب برای سیستم های تخلیه سیال، ساختارهای آبگیری از دریا، عبور دادن آب های آشامیدنی و بهداشتی از بستر و کاربردهای موقت دیگر در دریا می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید