اخبار, صنعت پلیمر

معرفی محصولات جدید پلیمری در ایران

پلیمر

رساکالا در این مطلب سری به پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران زده است و به معرفی تعدادی از محصولات شرکت های دانش بنیان میپردازد.

درمان هپاتیت C

یک شرکت دارویی تحت نظر مرکز رشد و فناوری پلیمر موفق به کشف ماده ای برای درمان هپاتیتC  شده است.بابک فتاحی که مدیر عامل این شرکت دارویی است کار اصلی این شرکت را سنتز دارویی بیماری‌های خاص اعلام کرد و گفت: در مرحله اول به داروهای ضد ویروس پرداخته‌ایم که فاز اول آن داروهای هپاتیت C بوده است.

ایشان درمان هپاتیت C به وسیله داروهای سوفوسبوویر  (Sofosbuvir) و داکلاتاسویر (Daclatasvir) سنتز شده از سوی این مرکز را قطعی اعلام کرد وبیان کرد که این درمان در مدت زمان ۸۴ روز انجام می‌شود.به عبارتی اگر بیمار حدود سه ماه این قرص‌های مخلوط سوفوسبوویر و داکلاتاسویر را مصرف کند، تمام ویروس‌های هپاتیت C در بدن او از بین خواهد رفت و سلامت خود را باز می یابد.

همچنین مدیرعامل این شرکت بیان کرده است که انجام کارهای بالینی را همزمان با سنتز این مواد جلو برده است و اعلام کرد که در بیمارستان شریعتی این دارو اثرات مثبتی را بر روی بیماران مبتلا به هپاتیت C داشته است و قیمت آن نیز قابلیت رقابت با انواع مشابه خارجی را نیز دارد.

 کفپوش‌های رزینی ضد آب

مریم رستم‌زاده مدیر عامل یک واحد فناور تحت نظر مرکز رشد فناوری پلیمر از تولید سیستم‌های کف رزینی در این واحد خبر داد و گفت: این محصول به دلیل برخی خواص بهداشتی از جمله یکپارچگی و عدم وجود درز نفوذ ناپذیر(غیرجاذب) هستند و می‌توانند در بخش‌هایی از محیط‌های بهداشتی مانند کارخانجات داروسازی، بیمارستان‌ها و همچنین درمانگاه‌ها کاربرد داشته باشند.این محصول به دلیل اینکه با رزین های پلیمری مایع و دو جزئی ساخته شده است باعث مزایای بیشتر آن نسبت به نمونه های خارجی میباشد برای مثال در این محصول به افزایش مقاومت سایشی پرداخته است و رشد ۱۰ درصدی در این زمینه را داشته است.از این طریق میتوان باعث افزایش طول عمر این محصولات و کاهش هزینه های نگهداری آنها شد.

پلیمر

 سنگ‌ مصنوعی پلیمری

هادی بیاضیان، فارغ التحصیل رشته پلیمر و پتروشیمی از بهره‌برداری از محصول نهایی سنگ‌های مصنوعی پلیمری خبر داد و گفت: این سنگ‌ها می‌توانند در نمای داخلی (Indoor) و خارجی (Outdoor) به کار روند.

وی با بیان اینکه سنگ‌های مصنوعی موضوع پایان نامه این دانشجویان بوده است از تخصیص یافتن یک واحد دفتری و یک واحد کارگاهی ۳۰ متری به دانشجویان شریک در این پروژه از سوی مرکز رشد فناوری پلیمر خبر داد و افزود: بدین طریق ما به یک واحد رشد تبدیل شدیم و توانستیم محصولات خود در این زمینه را از دو قالب اولیه به ۲۲ مدل محصول مختلف برسانیم.

این فارغ التحصیل پلیمر و پتروشیمی تشریح کرد: سنگ‌های استفاده شده در نمای خارجی ساختمان، داخل رنگی هستند. این در حالی است که در تزئین سنگ‌های مورد استفاده در داخل از پوشش مخران، روکش طلا و نیز انواع رنگ‌های پلیمری با طرح‌ها و شکل‌های مختلف استفاده می‌شود.

 سامانه نوین دارو رسان

فرهاد بیات مدیر اجرایی سابق مرکز رشد انستیتو پاستور ایران  از طراحی محیط و پلتفرمی برای نانو کپسوله کردن مواد موثره دارویی خبر داد و گفت: توانمندی اصلی این پلتفرم این است که مواد موثره ناپایدار را به صورت نانوکپسول در بیاورد.

وی ناپایدار بودن مواد موثره را، آسیب‌پذیر بودن آن‌ها در برابر شرایط محیطی یا دشوار بودن حلالیت‌ در آب دانست و گفت فرمولاسیون مناسب نانو کپسول‌ها آن‌ها در برابر اکسیژن،‌ اشعه UV و همچنین حرارت مقاوم می‌کند.

مدیر اجرایی سابق مرکز رشد انستیتو پاستور ایران موارد استفاده این محصول را هم در زمینه‌های دارویی،‌ فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، بیوتکنولوژیکی، شیمیایی و سایر حوزه‌های صنعتی دانست.همچنین اعلام کرد از این طریق می‌توان از مواد موثره ای که تاکنون قابلیت فرمولاسیون نداشته‌اند، فرآورده‌های جدید با ارزش افزوده بالا ساخت که در اشکال متفاوت مانند قرص، کرم، کپسول و حتی به صورت مایع قابل بهره برداری هستند.

کامپوزیت دندان

 ساخت مواد دندانی پلیمری(پر کردن دندان با مواد پلیمری)

محمد عطایی عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران بیان کرد که از سه سال قبل به جهت تجاری کردن مواد پلیمری داندانپزشکی شرکتی را در مرکز رشد فناوری پلیمر تاسیس کرده‌ و حوزه اصلی کاربرد این موارد را در زمینه دانپزشکی دانست و  کاربرد های آن را  قالب‌گیری، دندان‌های مصنوعی، چسب کامپوزیت‌های دندانی و چسب‌های دندانی اعلام کرد.

جناب عطایی مواد مورد استفاده در حوزه دندانپزشکی را شامل پلیمری، سرامیکی و فلزی دانست و گفت بیشتر تاکید به ساخت مواد پلیمری داشته اند.ایشان همچنین کامپوزیت دندان را ترکیبی خمیری دانست و گفت زمانی که شکا به دلیل پوسیدگی دندان به پزشک مراجعه میکنید در ابتدا قسمتی که پوسیدگی دارد را برمیدارند و سپس آن قسمت را آماده سازی میکنند به عبارتی یک لایه چسب مخصوص در آن محل قرار میدهند و سپس کامپوزیت را روی دندان قرار میدهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید