اخبار, صنعت پلیمر

محصولات پلاستیکی و مزایای آنها در مصرف انرژی

جامعه اروپا برای صرفه جویی ۷۸۰ میلیون تن CO2 تا سال ۲۰۲۰ و رسیدن به زندگی سبز تغییرات زیادی را ارائه داده است. البته برای رسیدن به استانداردهای زندگی سبز به همکاری و مشارکت تصمیم گیرندگان، صاحبان صنایع و مصرف کنندگان نیاز است. استفاده درست از منابع انرژی نقش به سزایی در رسیدن به این هدف بلندپروازانه دارد. رساکالا نیز در این مطلب قصد دارد چند مورد از دستاوردهای صنعت پلاستیک در دستیابی به این منظور را برای شما ارائه دهد.

عایق بندی مناسب

پلاستیک‌ های عایق‌، گرما و سرما در ساختمان‌ها را فراهم می‌کنند و همچنین از نفوذ هوا نیز جلوگیری می‌کنند. پلاستیک‌هایی که جهت عایق حرارتی کاربرد دارند، تقریباً ۱۶ درصد انرژی کمتری مصرف می کنند و در ضمن ۹ درصد گاز گلخانه‌ای کمتر را نسبت به مواد جایگزین از خود منتشر می‌کنند. صفحات پلاستیکی در مدت زمانی که عمر  میکنند، ۱۵۰ مرتبه انرژی بیشتری را نسبت به مقدار انرژی که در تولیدشان به کار رفته ذخیره می‌کنند.

پلاستیک ها و مواد غذایی

بسته بندی های مناسب و پلاستیکی مواد غذایی باعث می شوند که مواد دور ریز در مواد غذایی کمتر شود و همچنین طول عمر آنها افزایش یابد. این امر نیز در کاهش مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک موثری میکند. برای مثال می توان بسته بندی گوشت را بیان کرد. بسته بندی گوشت باعث می شود که مدت زمان نگهداری آن ۶ روز و در مواردی حتی بیشتر نیز افزایش یابد. با توجه به این نکته که در تهیه گوشت گاو به اندازه ۳ ساعت رانندگی گاز گلخانه‌ای تولید می‌شود، این افزایش مدت زمان نگهداری پیشرفتی قابل ملاحظه برای حفظ سیاره زمین به حساب می آید.

مزایای وزن کم پلاستیک ها

بسته‌بندی‌های پلاستیکی به دلیل وزن کمی که دارند باعث کاهش وزن وسیله حمل و نقل آنها و در نتیجه کاهش یافتن انتشار گاز CO2 در محیط می‌شوند. اگر به جای بسته بندی پلاستیکی از بسته بندی دیگری استفده کنید، وزن آن ۴ برابر خواهد شد.

 ظروف پلاستیکی

کاربرد پلاستیک‌ها در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر

بخش هایی از توربین‌ها که دوار هستند و همچنین پنل‌ باطری‌های خورشیدی از مقدار زیادی پلاستیک تشکیل شده اند. این تجهیزات سهم زیادی در تولید انرژی های تجدید پذیر دارند و به همین علت به ترتیب ۱۴۰ و ۳۴۰ انرژی مصرفی که در هنگام تولید مصرف کرده اند، انرژی صرف جویی می کنند.

مزایای وزن کم پلاستیک ها

بسته‌بندی‌های پلاستیکی به دلیل وزن کمی که دارند باعث کاهش وزن وسیله حمل و نقل آنها و در نتیجه کاهش یافتن انتشار گاز CO2 در محیط می‌شوند. اگر به جای بسته بندی پلاستیکی از بسته بندی دیگری استفده کنید، وزن آن ۴ برابر خواهد شد.

پلاستیک

تولید پلاستیک ها و انتشار کمتر گازهای گلخانه‌ای

در فرآیند تولید اغلب محصولات پلاستیکی، انرژی کمتری در مقایسه با محصولات دیگر صرف می شود. به خصوص هنگامی که این مواد در حمل و نقل، ساخت و ساز، بسته‌بندی و تجهیزات الکترونیکی به کار برده شوند، انرژی بسیار کمتریصرف خواهد شد.

نتیجه:

اگر زمانی مجبور باشیم که مواد دیگری را جایگزین پلاستیک کنیم، تقریباً ۵۷ درصد انرژی مورد استفاده در تولید را افزایش خواهیم داد. همچنین این امر باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای در حدود ۶۱ درصد نیز خواهد شد.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا استفاده از مواد پلاستیکی مصرف انرژی، هزینه‌ها و گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید