اتصالات, اخبار, پاشنده

کاربرد محصولات آبیاری قطره‌ای(بخش اول)

آبیاری قطره ای

کاربرد محصولات آبیاری قطره‌ای

مهندس آبیاری در نقشه خود جزییات محصولات آبیاری قطره ‌ای و جزییات دقیق لوله ‌کشی را مشخص کرده است. محصولات آبیاری قطره ‌ای از اجزایی شامل منبع آب، ایستگاه کنترل مرکزی (شامل ایستگاه پمپاژ و ایستگاه فیلتر سیکلون شنی، دیسکی یا توری) و سیستم بک واش، هیدروسیکلون و تانک کود برای آبیاری باغ و مزرعه و برای کشت انواع صیفی‌ جات لوله و قطره‌ چکان و اتصالات قطره ‌ای تشکیل شده است. لوله های اصلی، لوله های نیمه اصلی و لوله های فرعی(لاترال‌ ها)، قطره چکان و اتصال دهنده ها نیز از محصولات آبیاری قطره ای می باشند.

منبع آب

در منبع آب، آب مورد نظر برای آبیاری زمین کشاورزی نگهداری می شود و به وسیله دستگاه پمپاژ به سطح زمین انتقال می یابد.

عملکرد آبیاری قطره ای

ایستگاه کنترل مرکزی (شامل ایستگاه پمپاژ و ایستگاه فیلتراسیون)

ایستگاه پمپاژ

ایستگاه پمپاژ وظیفه ایجاد فشار برای به جریان افتادن آب در لوله ها را دارد و از پمپ و متعلقات آن تشکیل می شود. آب از طریق فشاری که پمپ ایجاد می کند وارد لوله ها شده و در آن جریان می یابد.

ایستگاه فیلتراسیون

برای تصفیه کردن و جلوگیری از ورود مواد جامد به داخل لوله ‌ها از فیلتراسیون ها استفاده می ‌شود. درواقع فیتراسیون کمک می‌ کند تا آب زلال وارد لوله ‌ها شود و از گرفتگی آنها جلوگیری می‌ کند.

دو نوع فیلتراسیون برای آبیاری قطره ای موجود می باشد که شامل فیلتر سیکلون و فیلتر شن است. توجه داشته باشید که باید با توجه به نوع منبع آب، فیلتر خود را انتخاب کنید. اگر از چاه های آب برای برداشت آب استفاده شود، فیلتر سیکلون یا هیدروسیکلون به کار می آید ولی اگر از استخرهای ذخیره آب برای آب منبع استفاده کنیم، فیلتر شن مناسب است.

برای خواندن ادامه این مطلب در رساکالا به بخش دوم مراجعه فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید