اتصالات, اخبار, لوله

لوله های کاروگیت چیست؟

لوله

لوله های کاروگیت همان لوله های دوجداره پلی اتیلن هستند و جهت عبور جریان های فاضلاب و پساب هاب صنعتی طراحی شده اند. لوله کاروگیت در کاربردهایی مثل زهکشی میتوانند مورد استفاده قرار گیرندلوله های کاروگیت سایز کوچک در مصارفی همچون زهکشی جهت حمل ابراه ها مورد استفاده قرار میگیرند و لوله های کاروگیت سایز بالاتر بعنوان کالورتها در زیر پلها و جهت حمل سیلاب ناشی از طوفانها بعنوان لوله های زهکش مورد استفاده قرار میگیرند.

ویژگی لوله های کاروگیت

لوله های کاروگیت دارای استحکام وانعطاف پذیری بالایی هستند و تمامی فشار های وارده را تحمل میکنند و یکی از دلایل استحکام آنها نیز طراحی بیرونی حلقه حلقه آنهاست. در واقع ویژگی انعطاف پذیری لوله های کاروگیت انها را برای یک سری متنوعی از کاربردها مناسب میسازد و بسیاری از پیمانکاران لوله های کاروگیت را به دلیل انعطاف پذیری به لوله های سفت و خشک ترجیح میدهند. هر چقدر که لوله کاروگیت انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد به همان نسبت هم طول سرویس دهی این لوله و در واقع عمر سرویس دهی ان بالاتر میرود. معمولا عمر سرویس دهی لوله های کاروگیت بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال براورد میشود.لوله کاروگیت با توجه به فشار بار خارجی آنها به سه بخش تقسیم میشوند و به ترتیب عبارتند از ۱۶ /۳۱٫۵/۶۴ کیلونیوتن که هرکدام مصرف خاصی به لحاظ نوع سطح خاک فشار بار سطحی و زیر سطحی دارند. وزن پایین این لوله ها و استحکام عالی آن ها باعث شده است که از باقی لوله های موجود بیشتر ممورد توجه قرار گیرد.

شکل ظاهری لوله کاروگیت

این لوله ها دارای یک جداره داخلی و یک جداره خروجی اند و دارای ظاهری موجی شکل از بیرون و ظاهر صاف از درون هستند که صافی داخل آنها باعث عبور راحت سیال های فاضلابی اسیدی  یا بازی و پسابهای صنعتی میشود.این نوع لوله ها دارای فشار داخلی نیستند و به صورت جویی هستند که وظیفه آنها انتقال سیال میباشد.

رنگ لوله های کاروگیت به صورت داخلی زرد یا آبی رنگ است و سطح بیرونی آن نیز به رنگ سیاه میباشد. علت رنگی بودن داخل لوله ها به دلیل ویدئو گرافی یا ویدئومتری می باشد چون کارفرما مجاز به ویدئوگرافی داخل لوله به جهت ردیابی می باشد.

قطر لوله های کاروگیت میتواند از ۱۰۰تا۱۱۰میلی متری و در شاخه های ۶ متری و لوله های ۱۲ متری بدون کوپلر و واشر تولید شود.

لوله کاروگیت هم میتواند از جنس استیل و پلی اتیلن تولید شود. برای مثال لوله کاروگیت میتواند از جنس پلی اتیلن چگالی بالا باشد و یا از جنس پی وی سی باشد واین لوله ها میتوانند روکش شوند.

نکات نصب

جهت انشعاب لوله های کاروگیت از اتصالات سه راه زانو و چهار راه استفاده می شود و جهت اتصال آن ها از کوپلر و واشر و یا جوش اکسترودر استفاده می شود.در مواردی که لوله باید مدفون شود و یا شرایط محیطی را تحمل کند، مواردی است که هنگام نصب لوله کروگیت باید مورد توجه قرار بگیرد.در رابطه با لوله های کاروگیت ph خاک باید مورد توجه قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید