اتصالات, اخبار

با انواع لوله و اتصالات فولادی آشنا شوید

لوله و اتصالات فولادی

لوله و اتصالات فولادی

نام دیگر لوله و اتصالات فولادی، لوله و اتصالات آهنی است. این نوع لوله ها در موارد متفاوتی همچون منتقل کردن آب، گازرسانی، سیستم های حرارت مرکزی و موتور خانه ها، تاسیسات آتش نشانی ها بسیار پر کاربرد هستند. طول این این لوله از ۶ متر تا ۱۲متر میباشد و نحوه گالوانیزاسیون آنها به دو صورت گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم است.

انواع لوله و اتصالات فولادی:

لوله و اتصالات فولادی شامل انواع زیر می باشند:

 • لوله و اتصالات گالوانیزه
 • لوله و اتصالات جوشی درزدار
 • لوله و اتصالات بدون درز مانسمان

انواع لوله گالوانیزه:

این نوع لوله ها نیز خود در دو نوع زیر تولید میشوند:

 • لوله های گالوانیزه آهنی
 • لوله های گالوانیزه فولادی

فرق این دو نوع لوله هم در این است که لوله های گالوانیزه اهنی براقیت بیشتر دارند و همچنین دارای وزن کمتری در مقایسه با لوله های گالوانیزه فولادی هستند و کاربرد آنها نیز در تخلیه فاضلابهای بهداشتی است.

این نوع لوله ها در برابر اسیدها و بازها مقاومت زیادی ندارند.

اغلب لوله های گالوانیزه بصورت سر دنده تولید میشوند و قابلیت جوشکاری ندارد. این نوع لوله ها به وسیله اتصال های گالوانیزه به همدیگر یا قطعه های دیگر متصل میشوند.

لوله های گالوانیزه تنها کاربردشان در لوله کشی روکار است و در اندازه های ۱٫۲ الی ۸اینچ در قطرهای متفاوت و وزن های گوناگون تولید میشوند.

لوله های درزدار

این نوع لوله ها به وسیله ورقه های نورد شده ساخته میشوند و در فرآیند تولید درز آنها جوشکاری میشود. این لوله ها دارای ۲ نوع سنگین و فوق سنگین هستند

نوع دیگر این لوله به وسیله فرآیند اسپیرال کردن یا همان مارپیچ کردن با چرخانیدن ورقه های فلزی بصورت حلقوی و جوشکاری لبه ها به همدیگر ساخته میشوند. روش اسپیرال سبب کمتر شدن وزن لوله ها میشود و اغلب برای اندازه های بیشتر از ۱۱۰اینچ روش اسپیرال بکار گرفته میشود.

لوله و اتصالات فولادی

لوله های بدون درز

لوله های بدون درز نیز به وسیله شمشهای گداخته شده به شکل یکپارچه از طریق سبه زنی تولید میشوند. در این روش فلزی که گداخته شده است دور میله ای مفتولی و توپر با فاصله کم از مذاب ریخته میشود. در این شرایط نقطه ذوب میله مفتولی از فلزی که گداخته شده است بیشتر میباشد. سپس بعد از خنک شدن فلز اضافه های لوله به وسیله ماشینکاری حذف میشود.

لوله های بدون درز در رده های متفاوت تولید میشوند که شامل رده ۲۰ تا ۱۶۰ میباشد. کاربرد این لوله ها نیز اکثرا در لوله کشی توکار و در شرایط فشاری است.

اتصالات فلزی:

بدون این نوع اتصالات نمی توان لوله ها را به همدیگر و به شیرالات متصل کرد. این اتصالات کاربردهایی مانند متصل کردن، عوض کردن سایز، انشعابگیری و حذف کردن مشکلات در طول مسیر لوله کشی بکار برده میشوند.

انواع اتصالات فلزی نیز شامل موارد زیر میباشند:

 1. اتصالات گالوانیزه
 2. اتصالات درزدار
 3. اتصالات بدون درز
 4. اتصالات چدنی
 5. اتصالات مسی
 6. اتصالات استیل

اتصالات گالوانیزه روزه ای هستند و قابلیت جوشکاری ندارند. اتصالات درزدار و بدون درز نیز در ضخامتهای مطابق با لوله های سیاه بکار برده میشوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید