اتصالات, اخبار, لوله

مشخصات لوله چدنی نشکن برای خطوط فاضلابی

لوله کشی فاضلابی

لوله و اتصالات چدنی نشکن

لوله و اتصالات چدنی نشکن برای تاسیسات فاضلابی کاربرد فراوانی دارند. این لوله و اتصالات بر حسب استانداردهای EN54 و EN BS 598 تولید می شوند. سطح داخلی لوله چدنی نشکن برای بکارگیری در لوله های فاضلابی پوشش سیمان، پلی اورتان یا اپوکسی سرامیکی است.

سیستمهای فاضلابی

تاسیسات لوله های فاضلابی به دو دسته مجاری فاضلابی ثقلی و شبکه فاضلابی فشاری  تقسیم بندی میشود. 

لوله فاضلابی

سیستم فاضلابی ثقلی و فشاری

در سیستمهای فاضلابی ثقلی مواد فاضلابی به وسیله گرانش به پایین هدایت می شوند. در سیستمهتی ثقلی معمولا کاملا جریان وجود ندارد و همین نکته سبب استحاله های فاضلاب عفونتی و در نهایت گازهای سولفید هیدروژنی مبدل به اسیدسولفوریک غلیظی خواهد شد. این امر هم در آخر باعث خوردگی چدن میشود.

در سیستمهای فاضلابی ثقلی که طراحی دقیق و صحیحی صورت گرفته است شیب مناسب برای جریان تمیز کننده وجود دارد. در این صورت آستر ملات سیمانی “های آلومینا” به شکل مناسبی از خورندگی جلوگیری خواهد کرد.

در شرایط نامتعارف معمولا آستر اپوکسی سرامیکی و یا پلی اورتان استفاده میشود. برای ایجاد شیب مناسب در فاضلابهای ثقلی پیشنهاد میشود که در عمق زیاد نصب شوند.

چدن نشکن به دلیل مقاومت بالایی که دارد در مقابل فشارهای خارجی که در عمق زیاد به آنها وارد میشود مقاومت بالایی دارند. در این شرایط فاضلابها در ایستگاه پمپاژ تجمع می کند. به همین علت خط لوله تخلیه فاضلاب از ایستگاه پمپاژ شبکه ای فشاری میباشد(به علت اینکه فاضلاب در فشار است).

سیستم فاضلاب فشاری مثل خط لوله فشاری است. به عبارتی در آن احتیاجی نیست که تاسیسات دارای شیب مناسب باشند. برای راندمان بالا در آنها احتیاج است که این خطوط همواره از سیالات جاری مملو باشند. به همین علت احتیاج به شیر تخلیه هوا در کلیه مناطق دارای ارتفاع در خطوط لوله میباشد. در این شرایط هیچ زمانی برای جمع شدن گاز سولفید اسید نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید