اتصالات, اخبار, لوله

کاربرد و مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن در آتش نشانی

لوله های آتش نشانی

کاربرد لوله پلی اتیلن در آتش نشانی

به علت ویژگی های پلی اتیلن از لوله های آن در موارد مختلف استفاده می شود. از بین این کاربردها می توان به موارد استتفاده از آنها در آتش نشانی اشاره کرد. کاربرد این لوله ها راندمان بسیار خوبی در سیستم های آتش نشانی داشته است. سیستم های آتش نشانی به علت حساسیتی که دارند بایستی از ایمنی بالایی برخوردار باشند. همچنین این لوله ها دارای تهویه مناسبی هستند و از این مزیت آنها می توان در سیستم های تهویه هوا نیز استفاده کرد.

مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلنی در آتش نشانی

لوله و اتصالات پلی اتیلنی دارای مزایای زیادی هستند و توانایی آن را دارند که فشارهای زیاد را تا حتی بیشتر از ۲۵ بار هم تحمل کنند.

یکی دیگر از مزایای لوله های پلی اتیلنی درصد خوردگی بسیار ناچیز آنها است، حتی می توان گفت خوردگی آنها صفر درصد می باشد و رسوب گذاری نیز در آنها به هیچ عنوان رخ نمی دهد. یکی از دلایل کاربرد این لوله ها در سیستم های آتش نشانی نیز همین موارد است که آنها را در این زمینه خاص کرده است.

از کاربرد های آن در این زمینه می توان به جمع کردن آب حاصل از باران اشاره کرد. این لوله و اتصالات در سالهای گذشته کاربرد فراوانی در ساختمان آتش نشانی و همچنین لوله های اطفای حریق دارد. در عین حال نیز برای لوله های اطفای حریق لازم به استفاده از استاندارد خاصی از این لوله ها است. لوله های پلی اتیلنی در سیستم های آتش نشانی بایستی دارای ویژگی های خاصی باشند که بتواند این سیستم ها را همیشه آماده به کار نگه دارد  تا در صورت بروز حادثه از بروز حادثه ای فجیع جلوگیری کند.

لوله آتش نشانی

دلایل توجه کارفرمایان به لوله های پلی اتیلن

به طور کلی مشخصاتی که باعث شده است در این زمینه لوله های پلی اتیلن به شدت مورد توجه کارفرمایان قرار گیرد شامل تحمل فشار کاری بالا، مزایای ضد خوردگی، عدم رسوب پذیری می باشد. به همین علت سالهاست که کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن جهت تامین کردن آب در سیستم های اطفای حریق مورد استفاده واقع شده است. علاوه بر این با توجه به پیشرفت های صورت گرفته این لوله ها توانسته اند حتی به جای لوله های فلزی، PVC، GRP و چدنی نیز مورد توجه قرار گیرند. یکی دیگر از عواملی که سبب این توجه شده است عمر طولانی، نصب و راه اندازی آسان این لوله و اتصالات است.

در حال حاضر لوله و اتصالات پلی اتیلن در بیشتر پروژه ها اعم از آتش نشانی، پروژه های فشار قوی انتقال آب، انتقال فاضلاب شهری و انتقال گاز طبیعی و پروژه های مخابراتی و کاورینگ کابلها مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع لوله های مورد استفاده در سیستم آتش نشانی

لوله های آتش نشانی داخل ماشین های آتش نشانی نگه داشته می شوند و هنگام آتش سوزی جهت رساندن اب به  مکانی که آتش سوزی رخ داده است مورد استفاده قرار میگیرند. از لوله هایی که در این موارد استفاده می شوند می توان موارد زیر را نام برد:

لوله لاستیکی: لوله های لاستیکی اغلی در قرقره های آتش نشانی به کار برده می شوند.
لوله خرطومی: لوله های خرطومی نیز جهت گرفتن آب از منابع روباز به کار برده میشوند.
لوله فلزی: لوله های فلزی برای واسط آبگیری از شیرهای داخل زمین مورد استفاده قرار می گیرند.
لوله های پارچه ای: این لوله ها کاربردهای متفاوتی در این زمینه دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید