اتصالات, اخبار, لوله

لوله پلی اتیلن سه لایه را بشناسید(بخش دوم)

لوله

 

مراحل اجرای لایه های لوله پلی اتیلن سه لایه

  1. نخستین مرحله ی اعمال پوشش آماده کردن سطح لوله فولادی از طریق سنگ زنی می باشد. که این عمل سندبلاست نیز نام دارد.
  2. در مرحله ی بعد سطح لوله فولادی را به وسیله کرومات یا اسیدفسفریک می شویند.
  3. بعد از شست و شوی سطح لوله فولادی، پودر اپوکسی بر روی سطح لوله پاشیده می شود.
  4. در مرحله نهایی نیز از طریق دستگاه اکسترودر، لایه خارجی پلی اتیلن به شکل نواری بر روی سطح اعمال می شود.

مزایای پوشش پلی اتیلن

این پوشش ویژگی هایی دارد که استفاده از آن در خطوط لوله آب، گاز و نفت بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. مقاومت شیمایی، مقاومت الکتریکی بالا، چسبندگی خوب، مقاومت در برابر سایش، مقاومت مکانیکی، ویژگی تحمل خمش سرد، مقاومت در برابر نفوذ آب و اکسیژن، پایداری و مقاومت عالی در دماهای پایین ۴۰- درجه سانتیگراد از جمله ویژگی های پوشش سه لایه پلی اتیلنی می باشد که این پوشش را از پوشش های دیگر متمایز و پرکاربردتر کرده است.

لوله سه لایه پلی اتیلن

مشکلات خطوط لوله

یکی از مشکلاتی که در خطوط لوله ایجاد می شود خوردگی است. اگر پوشش روی لوله دچار خرابی یا نقص شود از جمله جدا شدن قسمتی از پوشش از روی سطح لوله یا ایجاد شدن سوراخ در پوشش، عوامل ایجاد خوردگی شامل آب و اکسیژن با سطح لوله تماس پیدا می کنند و به مرور زمان خوردگی ایجاد می کنند. خوردگی کارایی پوشش ها را از بین می برد و با تماس با لوله، به آن آسیب می زند.

پدیده جورابی شدن یا جدایش پوشش سه لایه از معایب مهم دیگری است که در خطوط لوله ایجاد می شود. این رخ داد به دلیل جدا شدن پوشش از سطح لوله، قسمت هایی از لوله را چروک و بخش های دیگری که پوشش به طور کامل جدا شده است را دچار آسیب و خوردگی می کند.

تعمیرات خرابی لوله ها پر هزینه و وقت گیر می باشد، به همین علت استفاده از پوشش هایی که در مقابل خوردگی و جدایش پوشش از مقاومت بالایی برخوردار هستند مورد توجه قرار گرفته است. از بین انواع پوشش ها، به پوشش های سه لایه پلی اتیلنی به دلیل مقاومت بسیار زیاد در مقابل خوردگی توجه ویژه ای شده است.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “لوله پلی اتیلن سه لایه را بشناسید(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید