اتصالات, اخبار, لوله

همه چیز را درباره لوله پلی اتیلن چگالی بالا بدانید

پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن چگالی بالا

در حال حاضر شاهد کاربرد گسترده لوله های پلی اتیلن در اکثر پروژه ها هستیم. این کاربرد گسترده از لوله های پلی اتیلن نیز به علت پیشرفت های صورت گرفته در تولید آنها است و فشار کارکرد مختلف در آنها می باشد. به همین جهت خیلی از پیمانکاران و کارفرمایان از آنها استفاده می کنند. زیرا کاربرد آنها در پروژه ها سبب هزینه کمتر، زمان اجرای سریع تر و همچنین کاربرد آسان تر می باشند. در پروژه ها افراد به دنبال لوله هایی هستند که هم مقرون به صرف باشد و هم عمر طولانی مدت و مطمئنی داشته باشد. لوله پلی اتیلنی دیواره توپر در حقیقت یک پیشنهاد مقرون به صرفه برای کاربردهای متفاوتی مانند توزیع گاز طبیعی، آب و فاضلاب شهری، صنعتی، کاربرد دریایی، معدن ، مکان دفن زباله، کانال های ارتباطی و برقی میباشد. همچنین این لوله ها برای کاربردهای روی سطح زمین، شناور بودن، دفن شدن در زیر خاک و مصارفی که احتیای به بستر سازی در زیر خاک ندارند و کاربردهایی دریایی بسیار مناسب هستند. از اولین مصارف لوله های پلی اتیلنی چگالی متوسط می توان به کاربرد در توزیع گاز طبیعی اشاره کرد.

کاربردهای لوله پلی اتیلن:

 1. انتقال فاضلاب در صنعت
 2. منتقل کردن گاز
 3. انتقال شبکه آب
 4. انتقال سیالات و نفت صنعتی
 5. زهکشی آب

 

مشخصات لوله پلی اتیلن

 1. وزن کم
 2. حمل و نقل و راه اندازی خیلی آسان و جا به جایی آسان آنها
 3. مقاومت بالا در مقابل اسیدها و توانایی بازسازی
 4. مقاومت مناسب در مقابل تکان خوردن

پلی اتیلن چگالی بالا

تاریخچه لوله پلی اتیلن

 • یک شیمیدان آلمانی در قرن ۱۹ به نام hans von pechmann رسوباتی شیمیایی در زمان کار کردن با ترکیبی از متان را در اتر دید.
 • در سال ۱۹۰۰ نیز شیمیدان های آلمانی دیگری به نام Eugen Bamberg  و Friedrich Tschirne همان ترکیب را به نام پلی متیلن شناسایی کردند.  ترکیب شناسایی شده خیلی مشابه به پلی اتیلن بود.
 • مجدد سی سال بعد نیز رسوبات چگالی بالایی به وسیله شیمیدانی آمریکایی کشف شد که به وسیله قرار دادن پلی اتیلن در برابر فشار بالا به وجود آمد.
 • شیمیدان های انگلیسی Eric Fawcett و Gibson  Reginald با اتیلن در فشار بالا کار می کردند و بدین وسیله شکلی جامد از پلی اتیلن را در ۱۹۳۵ به وجود آورند.
 • از اولین موارد استفاده از پلی اتیلن در طول جنگ جهانی دوم بود. این کاربرد پلی اتیلن مربوط به بریتانی ها بود که از آن به عنوان عایق کردن کابل های دارارسان مورد استفاده قرار می گرفت.
 • در ۱۹۵۳ نیز دو شیمیدان دیگر به نام های karl ziegler و erhard holzkamp پلی اتیلن چگالی بالا را کشف کردند. این فرآیند تشکیل شده از کاربرد کاتالیزرها و فشار کم که پایه فرمول و همچنین ساختار کلیه انواع ترکیب های پلی اتیلن است، می باشد.
 • سپس ۲ سال بعد نیز HDPE به شکل لوله به وجود آمد. به دلیل اختراع Ziegler، این لوله جایزه نوبل را برای شیمی در سال ۱۹۶۳ به خود اختصاص داد. در حال حاضر نیز مواد پلاستیکی که برای تولید لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان رزین های ترموپلاستیک تقسیم بندی می شوند. لوله زهکشی پلاستیکی در اتوبان ها تقریبا می توان گفت که متعلق به ترموپلاستیک ها هستند. برای این کاربرد معمولا از پلی اتیلن چگالی بالا PVC و HDPE و ABS استفاده می شود.
مشخصات و کاربرد لوله پلی اتیلن چگالی بالا

از ویژگی های آنها می توان به مواردی مانند استحکام بالا، انعطاف پذیری مناسب، مقاومت شیمیایی و غیر رسانا بودن آن اشاره کرد. به کار بردن لوله های زهکشی ترموپلاستیک در اتوبان ها در اوایل ۱۹۷۰ شروع شد. از آن زمان به بعد شاهد گسترش فراوان لوله های پلی اتیلن  جهت کاربردهای زهکشی کشاورزی هستیم. این لوله ها برای زهشکی فضلاب به وجود آمده از طوفان، زهکشی سیل های ایجاد شده به وسیله طوفان، زهکشی زمین هایی که سراشیبی هستند کاربرد دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید