اخبار, لوله

لوله پلی اتیلن تک جداره و روش تولید آن

لوله پلی اتیلن تک جداره

مزایای خاص و منحصر بفرد انواع  لوله های پلی اتیلن در مقایسه با انواع دیگر لوله باعث شده است که سرعت رشد استفاده از این لوله ها در شبکه های انتقال و توزیع آب نسبت به دیگر موارد بسیار افزایش یابد.

لوله های پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن های تک جداره، از جمله لوله های پلیمری می باشد که می توان از آنها در فشارهای بین ۲ الی ۴۰ بار، با قطرهای متفاوت استفاده کرد. مزایای خاص و منحصر بفرد انواع  لوله های پلی اتیلن در مقایسه با انواع دیگر لوله باعث شده است که سرعت رشد استفاده از این لوله ها در شبکه های انتقال و توزیع آب نسبت به دیگر موارد بسیار افزایش یابد.

استاندارد لوله های پلی اتیلن تک جداره

لوله های پلی اتیلن تک جداره دارای استانداردهای مختلفی برای کاربرد‌های متنوع و متفاوت است. در میان این استاندارد ها، معتبر ترین آنها استاندارد DIN 8074 آلمان برای لوله های تک جداره و DIN 16963 برای اتصالات و استاندارد ASTM  و استاندارد Isiri 1331 ایران است.

تولید لوله پلی اتیلن

روش تولید لوله های پلی اتیلن تک جداره

تولید کردن لوله های پلی اتیلن تک جداره از روش اکستروژن صورت می گیرد. در روش اسکتروژن، مواد اولیه به شکل گرانول به داخل دستگاه اکسترودر وارد می شود و سپس به وسیله حرارت ذوب می شوند.

بعد از آن نیز مواد اولیه ذوب شده از طریق ماردون (میله مارپیچ) به جلو هدایت داده می شوند و پس از خارج شدن از اکسترودر وارد قالب می شوند . مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب ، از کالیبراتور عبور می کنند و در تانک وکیوم به وسیله اعمال کردن فشار مناسب شکل داده می شوند.

سطح لوله نیز بلافاصله بعد از خروج از کالیبراتور از طریق لایه هایی از جریان آب سرد خنک می شوند. مذاب پلی اتیلن دارای حرارت بالایی می باشد و به همین دلیل پس از خروج از قالب به مرور در تانک وکیوم و بعد از آن در تانک های خنک کننده با وسیله از آب سرد حرارت آن کاهش می یابد .
بعد از این مرحله، لوله پلی اتیلنی که تولید شده است از طریق دستگاه کشنده به آرامی از درون تانک های خلاء و خنک کننده کشیده می شود و از طریق دستگاه مارک زن ، مشخصات فنی ، تاریخ تولید ، علامت استاندارد و نشان اختصاری نام شرکت بر روی آن ثبت می شود. در آخر نیز لوله های پلی اتیلن تولید شده از طریق دستگاه برش در متراژهای متفاوت و مشخص و بریده می شوند.

  • کلیه مراحلی که در بالا توضیح داده شد از طریق دستگاه‌های کاملا اتوماتیک کنترل و مانیتور می شوند تا کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استاندارد ها باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید