اخبار, لوله

لوله پکس (PEX) چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله پکس (PEX)

سیستم لوله کشی به وسیله لوله های PEX-AL-PEX در سالهای جاری رشد قابل توجهی را در سیستم های لوله کشی بهداشتی ساختمان داشته است.  استفاده از مواد PEX (پلی اتیلن کراسلینک شده یا شبکه ای شده) در این نوع لوله ها باعث افزایش یافتن مقاومت حرارتی و شیمیائی محصول شده است. روش شبکه ای کردن پلی اتیلن اکثراً به وسیله توسط  یکی از روش های زیرانجام می شود:

  • به وسیله سیلانها
  • به وسیله پراکسیدها
  • به وسیله تابش

لوله های پکس به لوله های پنج لایه نیز معروف می باشند. به عبارتی آنها از دو لایه از مواد PEX در داخل و خارج لوله و یک لایه ورق آلومینیم با ضخامت ۲۰۰-۷۰۰ میکرون  تشکیل شده اند و به وسیله دو لایه چسب به لایه های PEX متصل می شوند.

ابعاد لوله پکس (PEX)

ابعاد لوله های PEX-AL-PEX بین ۶۳ الی ۱۶ میلیمتر است و رده فشاری آنها ۱۰ بار می باشد.

لوله پکس

رفع مشکلات لوله های پلیمری در لوله پکس

توجه بسیار زیاد به این نوع لوله ها مدیون رفع  دو مشکل اصلی لوله های پلیمری می باشد
کم شدن میزان انبساط طولی : اغلب مقدار انبساط طولی حرارتی پلیمرها زیاد بوده است و به همین جهت در شبکه لوله کشی سبب به وجود آمدن تنش و نقص یا قطع اتصالات می شدند. اما به وسیله یک لایه آلومینیم این مشکل به مقدار زیادی برطرف شد و مقدار انبساط طولی لوله کاهش یافت.
کم شدن میزان نفوذ اکسیژن: نفوذ پیدا کردن اکسیژن در سیستم های لوله کشی باعث خوردگی بیشتر و همچنین بیشتر شدن فعالیت میکروارگانیزم ها می شود. اما با اضافه کردن یک لایه آلومینیم از نفوذ اکسیژن تا حد زیادی جلوگیری شده وعمر شبکه طولانی تر شده است.

کاربرد لوله پکس (PEX)

  1. شبکه لوله کشی بهداشتی ساختمان (آب سرد و گرم ۹۵ درجه سانتی گراد)
  2. شبکه لوله کشی رادیاتور و شوفاژ (عدم نفوذ اکسیژن و مقاومت حرارتی)
  3. سیستم گرمایش از کف (مقاومت حرارتی)
  4. شبکه لوله کشی گاز (عدم نفوذ گاز)
  5. مصارف صنعتی و پزشکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید