اخبار, پاشنده, لوله

لوله دریپردار چیست؟

لوله آبیاری

چرا در آبیاری قطره ای و بارانی لوله دریپردار بهتر است؟

امروزه به دلیل محدودیت ها در مصرف آب  و خشکسالی که در بعضی مناطق وجود دارد، باعث شده است تا بسیاری از کشاورزان برای آبیاری زمین های کشاورزی خود به آبیاری قطره ای و بارانی توجه کنند. لوله دریپردار شرکت رساکالا با طراحی ویژه، استفاده از این نوع لوله ها را در هر نوع شرایط آب و هوایی امکان پذیر کرده است.

لوله دریپردار چیست؟

لوله دریپردار قابل انعطاف ترین لوله آبده با قابلیت جبران کنندگی فشار جهت آبیاری پوشش های گیاهی، کشت های متراکم و ردیفی و … هستند و قابلیت انعطاف مضاعف آن ها جهت نصب آسان و سریع شان می باشد. دو لایه بودن این لوله ها (لایه قهوه ای بر روی مشکی یا ارغوانی بر روی مشکی) باعث افزایش مقاومت آن ها نسبت مواد شیمیایی و پرتوهای فرابنفش شده است. قطره چکان های جبران کننده فشار به فواصل ۳۰ الی ۶۰ سانتیمتری از هم در درون لوله انعطاف پذیر تعبیه شده اند. دبی هر قطره چکان در فشار بین ۰٫۷ تا ۴٫۱bar بین ۲٫۳ یا ۳٫۵L/h می باشد. دیافراگم قطره چکان ها دارای یک رگولاتور فشار با خاصیت ارتجاعی است که در صورت گیر کردن آشغال در خروجی آن امکان خود شوینده بودن قطره چکان را فراهم می کند. شعاع خم لوله بایستی ۷٫۵ سانتیمتر باشد. ورودی قطره چکان بایستی با دیواره خط لوله در یک داستا باشد تا ورود آشغال به قطره چکان حداقل گردد. لوله دریپردار بگونه ای طراحی شده است که حتی در مسیرهای نا هموار و غیر مسطح و تغییرات فشار مانند یک رگلاتور عمل نموده و همواره میزان آبدهی در تمامی سطح لوله بصورت یکسان و یکنواخت تنظیم میباشد.

لوله دریپردار آبیاری

مزایای استفاده از لوله دریپردار چیست؟

  • استفاده از لوله دریپردار نسبت به روشهای معمول دیگر (مانند انواع تیپها، قطره چکانهای ساده، انواع قطره چکانهای روی خطی و……) هم از نظر اقتصادی و هم طول عمر بالاتر سیستم بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.
  • به علت اینکه این لوله ها در سطح زمین توزیع می شوند، خواص آنتی یو وی آن نقش اصلی را در طول عمر و کیفیت این لوله ها بازی میکند.
  • ماده منحصر به فرد در تولید این نوع لوله ها سبب بیشتر شدن انعطاف پذیری آن شده است که قابلیت خم های کوچکتر و استفاده کمتر از زانوها را فراهم می کند.
  • انتخاب دبی جریان و فاصله بین نازل ها، برای انواع کاربردهای غیر از چمن امکان انعطاف در طراحی را فراهم می کند.
  • این نوع لوله ها قابلیت اجرا با کلیه اتصالات فشاری را نیز دارند.
  • برای نصب به شکل زیرسطحی باید از یک شیر هوا در خط آبرسان استفاده کرد.
  • خاصیت جبران کنندگی فشار قطره چکان ها (در محدوده ۰٫۷ تا ۴٫۱bar) باعث ایجاد یک دبی ثابت در طول خط لوله و حصول اطمینان از یکنواختی دبی قطره چکان ها می شود.
  • دو لایه بودن لوله (لایه قهوه ای بر روی مشکی) سبب افزایش مقاومت نسبت به مواد شیمیایی، رشد جلبک ها و پرتوهای فرابنفش خورشید می شود.
  • نصب راحت و سریع اتصالات این نوع لوله ها از ویژگی های دیگر آنها می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید