اتصالات, پاشنده

با لوله های دریچه دار در آبیاری سطحی آشنا شوید

تاریخچه لوله دریچه دار

استفاده ازلوله های دریچه دار برای بهبود بخشیدن به روشهای آبیاری سطحی به ویژه آبیاری ردیفی ازدهه ۱۹۶۰میلادی در جهان رایج شد. در ابتدا لوله ها ازجنس آلومینیوم تهیه می شدند، اما به مرور با پیشرفت صنایع پتروشیمی و همچنین تولید مواد پلیمری و پی وی سی ، به مرور آنها(پی وی سی و پلیمر ها) جایگزین آلومینیوم شدند.این لوله ها باعث به وجود آمدن سیستمی بسیارمقرون به صرفه ، سبک وکارآمد شدند که توانایی جایگزینی جوی ها وکانال های سنتی در سیستم رایج آبیاری سطحی را داشتند.

عملکرد لوله های دریچه دار

لوله های دریچه دار، لوله های پلی اتیلن نرم و مجهز به دریچه های قابل تنظیم هستند که بعنوان مجاری درجه ۴ می توانند جایگزینی مناسب برای کانال های خاکی باشند. در این سیستم آب بجای نهر خاکی در لوله جریان دارد و به همین دلیل تلف شدن آب از طریق نشت آب در کانالهای خاکی به حداقل میزان خود میرسد . لوله های دریچه دار در کلاف های ۱۰۰ و ۲۰۰ متری تولید می شوند و بوسیله گیره های مخصوص به دهانه خروجی آبگیر و یا به یکدیگر وصل میشوند و در امتداد طول قطعه آبیاری به طول مناسب نصب می شوند . لوله ها در فاصله های معین دارای دهانه های خروجی آب ( دریچه ) هستند و مقطع دهانه های هر دریچه در این لوله ها از طریق کلاهک مخصوص قابل تنظیم میباشند و این به این معنی است که مقدار جریان خروجی از هر دریچه را می توان متناسب با مقدار مورد نیاز که حداکثر دو و نیم لیتر می باشد تنطیم کرد.

کشاورزی

 طراحی لوله های دریچه دار

با توجه به مطالب گفته شده به راحتی میتوان فهمید که استفاده از لوله های دریچه دار یکی از اساسی ترین اجزاء برای بهبود بخشیدن به سیستم های آبیاری سطحی میباشد. طراحی مناسب لوله های دریچه دار به همراه تسطیح دقیق ، می تواند یکنواختی توزیع آب و ذخیره آب آبیاری را در زمین های زراعی و باغی بهبود ببخشد و این در حالی است که تولید محصول نیز در مقایسه با روش آبیاری سطحی سنتی به طور چشمگیری افزایش می یابد .

مزایای آبیاری با لوله های دریچه دار

سیستم های دارای لوله های دریچه دار شامل مزایایی مانند یکنواختی بیشتر در توزیع آب ، کاهش مقدار آب آبیاری و حفظ انرژی بدون تاثیر در بازدهی محصول و همچنین دارای انعطاف پذیری ، بهره برداری آسان ، نیاز کم به نیروی کارگری و جابجایی آسان هستند.
در بسیاری از مناطق کشور آب موجود دارای کیفیت پایین می باشد که بعنوان یک منبع آب قابل دسترس برای استفاده در محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.البته سیستمهای آبیاری تحت فشار بدلیل غلظت بالای مواد نمی توانند برای آبیاری از این نوع آب ها بهره بگیرند. سیستم لوله های دریچه دار برای آبیاری زمین ها، بدون کاهش راندمان و مشکلات تخریب سیستم می توانند از این آب ها (به ویژه با غلظت مواد رسوبی ) استفاده نمایند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید