اخبار, لوله

طول عمر لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

تأثیر مواد اولیه پلی اتیلن بر طول عمر لوله پلی اتیلن

پلی اتیلن، نوعی ماده پلیمری است که برای ساخته لوله های پلی اتیلن در انواع مختلف به کار می رود. پلی اتیلن در صنعت در انواع گرید های تجاری تولید شده و به فروش می رسد. لوله پلی اتیلن در حرارت و فشارهای بسیار بالا و طی فرآیندهای صنعتی ساخته می شوند. مواد اولیه ای که برای ساخت لوله پلی اتیلن به کار می روند عبارتند از:

  • PE63
  • PE80
  • PE100

لوله پلی اتیلن

کدام یک از انواع مواد اولیه پلی اتین برای ساخت لوله پلی اتیلن مناسب تر هستند؟

به دلیل اینکه لوله های پلی اتیلن قرار است در صنایع مختلف و در موقعیت های بسیار مهم مورد استفاده قرار گیرند، کیفیت، استحکام، دوام و طول عمر این لوله ها جزو خصوصیات حیاتی آن ها محسوب می شوند. لول هایی که از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند و یا طول عمر کمی داشته و خیلی سریع تخریب شوند، برای استفاده در صنایع مناسب نیستند؛ چه بسا صنایع اصلی مانند صنعت نفت و پتروشیمی، یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان لوله های پلی اتیلن هستند. نقص در لوله به مفهوم نقص در خطوط انتقال نفت محسوب می شود.

از بین سه دسته اصلی ماده اولیه پلی اتیلن PE63، PE80 و PE100، ماده آخری یعنی PE100 رایج ترین نوع پلی اتیلن برای ساخت لوله می باشد. لوله هایی که توسط ماده اولیه پلی اتیلن PE100 ساخته می شوند، در برابر فشار مقاومت بهتری دارند. مقاومت هیدرولیکی، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر رشد ترک در لوله هایی که با مواد PE100 ساخته می شوند نسبت به سایر لوله ها بالاتر است.

پلی اتیلن

چرا مواد اولیه PE100 باعث افزایش دوام و طول عمر لوله های پلی اتیلن می شوند؟

پلیمرهای PE100، دانسیته کمتری نسبت به سایر مواد اولیه پلیمری دارند. هر چه دانسیته ماده پلیمری بیشتر باشد، لوله هایی که از این مواد تهیه می شوند جداره ضخیم تر و وزن بالاتری دارند. به همین دلیل قیمت نهایی لوله افزایش پیدا می کند. اگر قیمت لوله ها بیش از حد بالا رود، تعداد کمتری از آن ها در بازار به فروش می رسند.

ماده اولیه PE100، با ویژگی ها و خصوصیات بهبود یافته، بهترین نوع پلیمر خام برای ساخت انواع لوله پلی اتیلن به شمار می رود. PE100، مقاومت بسیار بالایی دارد؛ در نتیجه از آن ها در خطوط انتقال گاز، سیالات شیمیایی و … استفاده فرآوان می شود. لوله های پلی اتیلن ساخته شده با PE100، در برابر خوردگی، زنگ زدگی، ترک و شکست بسیار مقاوم هستند و از این جهت دوام و طول عمر زیادی دارند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “طول عمر لوله پلی اتیلن

دیدگاهتان را بنویسید