اتصالات, اخبار, لوله

با مکانیزم Rotational molding بیشتر آشنا شوید(بخش اول)

قالب گیری

پیشگفتار

در مطلب قبلی به وارسی اجمالی Rotational molding (قالبگیری چرخشی)، تمایزها و مزیتهای آن در قیاس با مابقی شیوه ها و یک طرز کار کلی از این شیوه پرداخته شد. در این مطلب قصد داریم جزئیات بیشتری بررسی کنیم که این شیوه به چه صورت اجرا میشود و چه وسایل و قالب هایی مورد نیاز است. با ما همراه باشید.

مکانیزم شیوه قالب گیری چرخشی

۶ گام در پروسه قالب گیری چرخشی وجود دارد:

  1. قالب یا حفره به وسیله ی پودر پلیمر، به عنوان نمونه پودر پلی اتیلن، پر می گردد. این مرحله Charging the mold نامیده می شود.
  2. نیمه قالبها به وسیله ی پیچ و مهره به هم متصل می شوند. برای قطعات کاملا محصور، تمام قالب از فلز هادی حرارتی تولید می گردد. همین طور برای قطعاتی که یک یا هر ۲ سمتشان باز است، از پوشش عایق جهت پوشاندن قالب بهره برده می شود.
  3. قالب پر شده در یک آون با حرارت بسیار قرار داده می گردد که همزمان تحت چرخش به وسیله ی ۲ صفحه در ۲ محور عمود برهم قرار دارد.
  4. در طی این پروسه گرمایشی/چرخشی، رزین ذوب می گردد و بعد با چسبیدن به جداره ها به وسیله ی نیروی گریز از مرکز، طاهر توخالی قالب را به خود می گیرد.
  5. هنگامی که همه ی پودر به یک لایه همگن برروی جداره حفره های قالب تبدیل شد، تلفیقی از هوا و آب در یک محفظه سرد کننده جهت خنک کردن آرام قالب بهره برده می گردد.
  6. قالبها از محفظه خنک کننده بیرون می گردد و کالا از قالب جدا می شود.
  7. هر سری بعد از تمام شدن کار، پیش از آن که مراحل ۱ تا ۶ بار دیگر مجددا تکرار شود، نیاز است که از بابت عدم وجود رطوبت بر روی دیواره قالب، اطمینان حاصل شود.

قالب گیری چرخشی

قالب های کاربردی در قالبگیری چرخشی

۱-قیمت مناسب و سبک

از آن جا که نیروی خیلی اندکی در پروسه ی چرخشی اعمال می گردد و هیچ هسته ای جهت خنک سازی احتیاج نیست، از قالبهای ساده بهره برده می شود. همین سادگی موجب کم شدن مخارج قالبهای چرخشی، در قیاس با قالب های تزریقی یا دمشی شود.

به طور معمول به شکل استاندارد از قالبهای ۲تکه بهره برده می شود، ولی برخی مواقع نیاز است برای آسان شدن عمل شکل دهی، قالب ۳ تکه مورد بهره قرار گیرد. قالب ها قادرتد به سادگی یک جسم کروی باشند و یا قادرند با حضور لوازمی جانبی مانند زیربرش، دنده و سوزن به قالبهای پیچیده تری تبدیل شوند. برگزیدن قالبهای چرخشی به اندازه، شکل ظاهری و سطح ۲ انتهای ماده مطلوب وابسطه است.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید