اتصالات, اخبار, لوله

با مکانیزم Rotational molding بیشتر آشنا شوید(بخش دوم)

قالبگیری چرخشی

۲-اقسام قالب ها

اصلی ترین خصوصیت یک قالب چرخشی این است که سطح درونی آن تماما غیر متخلخل باشد. قالبهای ریخته گری آلومینیمی، قالبهای به مراتب کاربردی تری در صنعت فرم دهی چرخشی هستند. اغلب دستاوردهای کوچک یا متوسط به وسیله ی قالبهای ریخته گری آلومینیمی ساخته می شوند.

آلومینیم شاخصه های حرارتی عالی دارد و جهت مواقعی که تعدادی قالب در ابعاد یکسان مورد احتیاج است، مفید واقع می شود. فقط نقطه ضعف آلومینیم، قادر است تخلخل پذیری بالا و صدمه پذیری آن باشد.

قالبهای صفحه ای فلزی برای قطعات بزرگتر مناسب است. این قالبها به راحتی تولید می شوند و در اغلب موارد، فقط احتیاج به جوشکاری دارند. این قالبها جهت مواقعی سودمنداند که احتیاج به فقط یک قالب تکی بزرگ وجود دارد.

مابقی قالب ها مانند قالب نیکل الکترومغناطیسی، یک دستاورد نهایی با جزئیات خیلی دقیق تولید می کند. همین طور قالب های Vaporformed محصولاتی با جزئیات خیلی دقیق عرضه می کنند، با این تمایز که بهای بیشتری در قیاس با نوع قبلی دارند. همین طور قالبهای دیگری مانند قالب ماشینی CNC و قالبهای کامپوزیتی با پوشش هایی حرارتی هم بهره برده می شوند.

۳-نصب قالب

قالب بایستی برروی بازوی ماشین قالبگیری چرخشی نصب شود. قالبهای صفحه ای بزرگ فلزی به آسانی با پیچ و مهره یا گیره نصب می گردند. برای قالبهای آلومینیمی از سیستمی تحت عنوان عنکبوت یا Spider به جهت نصب تعدادی قالب کوچک یا متوسط برروی یک بازو بهره برده می شود.

Spider حاوی تهدادی بازو یا پایه است که به هر کدام یک قالب نصب میشود و جهت نصب هر قالب به طور معمول از پیچ و مهره بهره برده می شود. این وسیله حاوی یک قسمت مرکزی است که به بازوی ماشین وصل می گردد. این طراحی موجب می گردد که ۲۴ تا ۳۶ قالب به بخش مرکزی وصل شود. Spider یا قالب ورقه ای بزرگ فلزی قادرند به آسانی به وسیله ی جرثقیل برداشته شود.

قالب گیری

وسایل قالب گیری چرخشی

وسایل کاربردی در قالب گیری چرخشی، ساده ولی مختلف اند(شکل۷). معمول ترین گونه ی این ماشینها، ماشین چند اسپیندل یا چرخ و فلکی است. ماشین های carousel معمولا چرخی شکل هستند. اسپیندل ها که تعدادی از قالبهای کوچک تر یا یک قالب بزرگ را حمل می کنند، به یک توپی اصلی وصل می گردد. اغلب carousel ها در چرخیدن یک دور کامل دایره ای آزادی عمل دارند.

همچنین carousel حاوی یک جایگاه گرمایشی یا آون و یک مرکز سرمایشی است. در اغلب موارد هم حاوی یک محفظه بسته و جایگاه بارگیری و تخلیه است.

قالبگیری

ماشینهای شاتلی(Shuttle-type machine) (شکل۹) بیشتر جهت قالبهای بزرگتر بهره برده می شوند. یک قاب جهت نگهداری قالب، برروی یک تخته قابل حرکت نصب شده است. داخل تخته، چند موتور جهت چرخاندن قالب در ۲ محور بهره برده می شود.

تخته برروی ریلی است که به قالب و تخته مجوز دخول و بیرون رفتن از آون را می دهد. بعد از تمام شدن سیکل گرمایشی، قالب داخل یک جایگاه باز سرمایشی می شود. ۱ تخته با ۱ قالب هم از سمت مخالف داخل آون می شود.

قالبگیری

ماشین کشویی (شکل۱۰) از یک آون بسته بهره برده می شود که قادر است به عنوان جایگاه سرمایشی هم عمل کند. این ماشین فقط یک بازو دارد و جایگاه گرمایشی، سرمایشی و بارگیری و تخلیه در یک جا قرار دارند. اقسام دیگر وسایل حاوی open-flame و rock-and-roll می باشند.

نوین ترین تجهیز قالب چرخشی، فناوری قالب کامپوزیت Wytkin یا Composite Mold Technology است که در آن قالب به شیوه ی الکتریکی گرم و از طریق هوا سرد می شود(شکل۱۱).

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید