اتصالات, اخبار, لوله

با پلى بوتیلن ترفتالات بیشتر آشنا شوید

پلى بوتیلن ترفتالات

این پلیمر مهندسی، پلی استری گرما نرم است که به دلیل دارا بودن وزن مولکولی بالا، استحکام، خصوصیت عایق الکتریکی، کریستالیزه شدن سریع، قالب گیری آسان، قابلیت تقویت شدن با الیاف پشم شیشه، مقاومت مکانیکی خوب، سرعت پایین جذب آب و مقاومت در مقابل مواد شیمیایی و حلال ها در مقایسه با سایر پلیمر های مهندسی، کاربردهای متعددی در صنایع الکتریک، الکترونیک، خودروسازی و ساخت فیبرهای نوری یافته است. از محصولات تولیدی این پلیمر می توان به بخش احتراق موتور، چراغ های جلو، برف پاکن، ترمز، مخزن ذخیره سوخت، سپر اتومبیل و غیره در صنعت خودرو، سوئیچ ها، رله ها، بدنه موتورهای برق خانگی، بدنه فیوزها، رابط ها، قطعات تلفن، دو شاخه ها، عایق کابل ها، لامپ های کم مصرف و غیره در صنایع الکتریک و الکترونیک، نظیر دسته اتو، بعضی قطعات توسترها، قطعات جارو برقی و آسیاب های برقی، سشوار و غیره در لوازم خانگی اشاره کرد.

پلیمر

کاربرد این پلیمر

پلی بوتیلن ترفتالات (PBT) پلی ‌استری نیمه کریستالی است که در قطعات مربوط به درب و پنچره، قطعات مهندسی اتومبیل، بدنه پروژکتورهای استادیوم‌ ها و فیلم برداری ‌ها و در کابل ‌های فیبر نوری کاربردهای بسیاری دارد. این پلیمر در حال جایگزینی با ورق‌ های PVC است و مصرف رو به رشد آن در جهان امروز رو تزاید گذاشته است.

خاصیت فیزیکی و شیمیایی

PBT به پلی استرهای ترموپلاستیک خیلی نزدیک است. در مقایسه با PET (پلی اتیلن ترفتالات) ، PBT مقاومت و سختی نسبتاً کمتری دارد. در برابر مقاومت ضربه ای اندکی بهتر بوده و دمای گذار شیشه ای آن اندکی کمتر است. PBT و PET در برابر آب گرم (۶۰ درجه سانتی گراد) حساس هستند و اگر در محیط باز مورد استفاده قرار بگیرند باید در برابر UV محافظت شوند، بیشتر گریدهای مختلف این پلیمرها انعطاف پذیر می باشند. هم چنین افزودنی ها می توانند در بهبود خواص UV و انعطاف پذیری به کار برده شوند. دمای ذوب PBT برابر با ۲۲۳ درجه سانتی گراد (۴۴۳ درجه فارنهایت) می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید