اتصالات, اخبار, پمپ

با الکتروموتورها بیشتر آشنا شوید(بخش اول)

الکتروموتور

موتور الکتریکی یا الکتروموتور

الکتروموتور یک دستگاه الکترومکانیکی است که نیرویالکتریسیته را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند. عمل عکس الکتروموتور یعنی تبدیل نیروی مکانیکی به نیروی الکتریسیته توسط ژنراتور انجام می گیرد. اکثر موتور های الکتریکی توسط الکترومغناطیس کار میکنند.همه ی الکتروموتورها از یک اصل برای تولید حرکت استفاده می کنند و آن اصل مغناطیس می باشد (قطب های هم نام آهنربا یکدیگر را دفع می کنند و قطب های غیر هم نام یکدیگر را می ربایند).

الکتروموتور

قاعده کلی این است که وقتی یک ماده حامل جریان الکتریکی تحت اثر یک میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد، نیرویی بر روی آن ماده از سوی میدان اعمال می گردد. بیشتر موتورهای الکتریکی دوار هستند. در یک الکتروموتور بخش دوار که معمولا داخل الکتروموتور است، روتور و بخش ثابت، استاتور نام دارد. برخی از الکتروموتورها را می توان بعنوان ژنراتور مورد استفاده قرار داد. به الکتروموتور و ژنراتور ماشین الکتریکی گفته می شود.

الکتروموتورها در صنایع کاربرد فراوان دارند. از الکتروموتور در صنایع دریایی، صنایع هیدرولیک، صنعت سیمان، صنعت فولاد، فن های صنعتی، دمنده، ابزار های برقی، وسایل خانگی، ابزار های قدرت و دیسک درایوها مورد استفاده قرار می گیرد.

الکتروموتورهای AC و الکتروموتورهای DC

الکتروموتور DC یا جریان مستقیم

موتورالکتریکی جریان مستقیم به سه نوع الکتروموتور DC سری (Series)، الکتروموتور DCشانت (Shunt) و الکتروموتور DC مرکب (Compound) تقسیم می شوند. هر یک از انواع این الکتروموتورها دارای خصوصیات خاص خود می باشند که باتوجه با کاربرد هر یک از آنها را می توان مورد استفاده قرار داد.

الکتروموتور DC سری

الکتروموتور DC سری دارای گشتاور راه انداز بالا بوده و از این رو در صنایعی که به گشتاور راه اندازی بالا نیاز  است مانند پرس های ضربه ای جرثقیل ها، بالابر هیدرولیک، آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این نوع الکتروموتور در لوکوموتیوهای شهری (مترو و تراموا) استفاده می شود که به آن اصطلاحا موتور کششی یا اصطکاکی (Traction Motor) نیز گفته می شود.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

جهت مشاهده محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید