اتصالات, اخبار, پمپ

با الکتروموتورها بیشتر آشنا شوید(بخش پنجم)

الکتروموتور

الکتروموتور AC آسنکرون روتور سیم پیچی شده

الکتروموتورموتورهای قفسه سنجابی در لحظه ی استارت جریان زیادی را از شبکه می گرفتند و دارای گشتاور شروع کمی بودند. برای رفع این مشکل الکتروموتورهای روتور سیم پیچی شده طراحی و ساخته شدند که این عیب را تا حد زیادی مرتفع می کردند.

ایراد  الکتروموتور موتورهای قفسه سنجابی مقاومت بسیار پایین روتور آن است و میله های روتور توسط حلقه ای در ابتدا و انتهای آن اتصال کوتاه شده اند. این امر باعث می شود که در لحظه ی استارت که روتور مغناطیس نیست شار زیادی را برای مغناطیس شدن به خود جذب کرده و باعث بالا رفتن جریان الکتروموتور شود.

در الکتروموتورهای روتور سیم پیچی شده (Slip Ring) به جای وجود میله در روتور، روتور را سیم پیچی کردند و انتهای این سیم پیچ ها را به حلقه های لغزنده که خود توسط جاروبک هایی به بیرون موتور هدایت می شوند، وصل کردند. خوبی این کار این است که می شود با قرار دادن بانک های مقاومتی در سر راه این سیم پیچ ها، مقاوت روتور را کم و زیاد کرده و جریان کشی الکتروموتور را به دلخواه تغییر دهیم.

به این بانک مقاومتی، استارتر یا راه انداز می گویند. راه انداز دارای سه پله تا رساندن الکتروموتور به دور نامی می باشد. پله ی اول از بانک مقاومتی با رسیدن الکتروموتور به ۳۰% دور نامی توسط کنتاکتور مربوطه از مدار خارج شده و الکتروموتور به دور گیری خود ادامه می دهد. پله های بعدی، در دورهای ۵۰% و ۷۵% دور نامی می باشد. بعد از این دور استارتر کلا از مدار خارج شده و موتور مستقیما به شبکه متصل شده و به دور نامی می رسد.

از الکتروموتورهای روتور سیم پیچی شده در آسیاب ها، سنگ شکن ها، جرثقیل ها و … استفاده می شود.

الکتروموتور

مزیت های الکتروموتور روتور سیم پیچی شده

  1. این الکتروموتور دارای گشتاور حداکثر در لحظه ی استارت می باشد.
  2. جریان استارت الکتروموتور قابل تنظیم است.
  3. این الکتروموتور قابلیت استارت های پیاپی و زیر بار را دارد.
  4. گرمای تولید شده بیرون الکتروموتور و در استارتر اتفاق می افتد.
  5. می توان با انتخاب استارتری که ظرفیت گرمایی بیشتری دارد تعداد شروع های مجدد الکتروموتور را افزایش داد.

معایب الکتروموتور روتور سیم پیچی شده

  1. به خاطر وجود ذغال در جاربک ها و ساییدگی آنها، الکتروموتورموتور نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارد.
  2. بقایای ذغال های ساییده شده در الکتروموتور جمع شده و باید هنگام تعمیر کلی (Overhaul) و یا فواصل ۲ تا ۵ سال این بقایا پاکسازی شود.
  3. قیمت بالاتری نسبت به الکتروموتورهای قفسه سنجابی دارند.

جهت مشاهده محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید