اتصالات, اخبار, پمپ

با الکتروموتورها بیشتر آشنا شوید(بخش دوم)

الکتروموتور

الکتروموتور DC شانت

الکتروموتور DC شانت یا موازی دارای گشتاور حرکتی حداکثر در دور نامی می باشد. به همین خاطر در کاربرد هایی چون هواکش های صنعتی و دمنده ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع موتورها نباید در زیر بار سنگین راه اندازی شوند چون جریان آرمیچر آن ها بیش از حد بالا رفته و به موتور صدمه وارد می شود.

الکتروموتور

الکتروموتور DC کمپوند

الکتروموتور یا موتور الکتریکی کمپوند خصوصیات هر دو الکتروموتور سری والکتروموتور شانت را دارد. این نوع الکتروموتور به دو دسته زیر تقسیم می شود:

الکتروموتور DC کمپوند اضافی

این نوع الکتروموتور در مواردی به کار می رود که خصوصیات موتور سری لازم باشد ولی با برداشتن بار، موتور غیر قابل مهار نشود و دور آن خیلی بالا نرود. مانند دستگاه های تراش که در هر دوره کاری بی بار شده و سپس در بار کامل قرار می گیرد.

الکتروموتور DC کمپوند نقصانی

این نوع الکتروموتور در مواردی به کار می رود که به سرعت تقریبا ثابت نیاز باشد (در بارهای کمتر از بار نامی) لذا به طور معمول از این نوع موتور در آزمایشگاه ها برای تامین دور ثابت استفاده می شود. در صنایع مختلف به طور معمول به جای استفاده از الکتروموتور سری از الکتروموتور موتور کمپوند اضافی ( که خیلی شبیه سری طراحی شده باشد) استفاده می شود.

الکتروموتور AC(جریان متناوب)

الکتروموتورهای القایی AC عمومی ترین الکتروموتورهایی هستند که به عنوان محرک های مکانیکی صنعتی و خانگی استفاده می‌ شوند. طراحی ساده و مستحکم، قیمت مناسب، هزینه نگهداری پایین و اتصال آسان و کامل به یک منبع تغذیه جریان متناوب AC از امتیازات اصلی یک الکتروموتور القایی AC است. انواع متنوعی از الکتروموتورهای القایی AC در بازار موجود است. الکتروموتورهای مختلف برای کارهای مختلف مناسب هستند. با اینکه طراحی الکتروموتورهای القایی AC آسانتر از الکتروموتورهای DC است، ولی کنترل سرعت و گشتاور در انواع مختلف الکتروموتورهای القایی AC نیازمند درکی عمیق تر در طراحی و مشخصات در این نوع الکتروموتورها است.

برای اطلاعات بیشتر به بخش سوم مراجعه کنید.

جهت مشاهده محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید