اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

بررسی خصوصیات ژئوممبران پلی اتیلنی(بخش سوم)

ژئوممبران

مقاومت ژئوممبران در برابر نور خورشید 

عواملی مانند اشعه ماورا بنفش نور خورشید و یا گاز ازون و … می توانند سبب کاهش قابل توجه مقاومت های مکانیکی مواد در معرض تابش اشعه شوند.

با اضافه کردن درصد مشخصی کربن سیاه به مواد HDPE (حدود ۴۲.۵ ) می توان به مقاومتی عالی در برابر مواد فوق دست پیدا کرد.

علاوه بر سوابق ۳۰ ساله استفاده از این ژئوممبران ها در شرایط مختلف آب و هوایی در سراسر نقاط جهان بصورت روباز آزمایشات اندازه گرفته در شرایط فشردگی زمان نیز دوام ۶۰ ساله عایقهای فوق را جهت مصارف exposed  مورد تایید قرار داده اند.

وجود این خصوصیت در پوشش های HDPE  استاندارد، امکان قرار دادن آنها به صورت روباز و بدون پوشش محافظ را در حوضچه هایی که احتمال تخریب عمدی در آنها وجود نداشته باشد را فراهم می سازد.در صورت وجود چنین شرایطی، امکان اجرای یک لایه بتن سبک و نیز مسلح به ضخامت ۱۰ سانتیمتر و یا یک سطح شاتکریت جهت محافظت از لاینر HDPE وجود دارد .

در چنین شرایط امکان کاهش ضخامت لاینر به حداقل نیز وجود خواهد داشت چرا که مقاومت مکانیکی بسیار اندکی مورد نیاز خواهد بود(۰.۵ میلیمتر) و در هنگام لای برداری ماشینی از تماس مستقیم ما بین HDPE و باکت مکانیکی جلوگیری خواهد شد.

ژئوممبران پلی اتیلنی

مقاومت در برابر حملات بیولوژیکی ، رویش گیاهان و حمله جوندگان 

میکروارگانیزم ها ، جوندگان و ریشه گیاهان می توانند سبب تخریب پوشش های آب بند کننده شوند.لذا عدم حساسیت در برابر عوامل فوق ، یکی از نکات مهم در انتخاب لاینر نفوذ ناپذیر خواهند بود پوشش های HDPE  جهت تعیین نحوه عملکرد در برابر حمله میکروارگانیزم ها مطابق استاندارد رسمی آلمان مورد آزمایش قرار گرفته و حتی در برابر حملات شدید میکروبیولوژی نبز مقاوم تشخیص داده شده اند آزمایشات دامنه دار و گسترده ای نیز جهت اطمینان ازمقاومت این پوشش ها دربرابر حمله جوندگان صورت گرفته و بار دیگر مقاومت این پوشش ها را مورد تایید قرار داده است. در یک نمونه این آزمایش ها حدود ۵۰ الی ۱۰۰ عدد ازانواع جوندگان معمولی که در لوله های فاضل آب یافت می شوند ودر قفسی پلی اتیلنی محصور نگاه داشته شدند.

بازبینی قفس فوق پس از مدت ۲۰ ماه مقاومت عایق  HDPE در برابر اینگونه حملات را اثبات نموده این خصوصیت در کانال ها سبب جلوگیری از حفر گودال و یا تونل های زیرزمینی در دیواره ها و در نتیجه آبدوی و تخریب آن می شود.

پوششهای HDPE همچنین نسبت به حمله حشرات و رویش گیاهان ،خزه ها و جلبک ها و… نیز مقاوم بوده و نفوذ ریشه گیاهان به داخل پوشش سبب ایجاد ترک در سطح حوضچه نخواهد گردید.

مجموعه عوامل فوق در حوضچه باعث کاهش قابل توجه هزینه های تعمیر و نگهداری و ترمیم در طول دوره سرویس و بهره برداری شده و بسیاری از هزینه های اجرایی را نیز کاهش می دهد.

دوام، خستگی و خزش

پوشش های HDPE در شرایط بار گذاری دراز مدت در تغییر شکل ثابت (کش آمدگی ثابت) میزان افزایش طول تحت اثر نیروی ثابت را برای مدت زمان طولانی را داراست، اگر چه در دو حالت فوق معمولا به صورت همزمان واقع می شوند اما پدیده خستگی یا به عبارتی تغییر شکل در اثر بار های مداوم غالبا از اهمیت بیشتری نسبت به پدیده خزش برخوردار می باشد.

میزان مقاومت پوشش های فوق در برابر عوامل مذکور ،چنانچه دیده می شود، برای اکثر مصارف معمول قابل قبول بوده و به عملکرد دراز مدت سیستم آسیبی نخواهد رساند.

مجموعه عوامل مذکور در این بخش، علاوه بر کیفیت آلی مصالح سازنده HDPE استاندارد و نیز اجرای مناسب و طراحی دقیق،منتج به دوره عمر و بهره برداری بالای ۶۰ ساله این پوشش ها در حالت exposed (بدون نیاز به تعمیر و نگهداری ) و دوام بالای ۱۰۰ سال آنها در شرایط نهفته می باشد که به مراتب بیشتر از عمر مفید سایر گزینه های موجود خواهد بود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “بررسی خصوصیات ژئوممبران پلی اتیلنی(بخش سوم)

دیدگاهتان را بنویسید