اخبار, صنعت پلیمر

کشف سخت ترین و قوی ترین آلیاژ فلزی دنیا

سخت ترین آلیاژ

محققان در آزمایشگاه دانشگاه رایس موفق به ساخت آلیاژی فوق قوی از ترکیب طلا و تیتانیوم مذاب شده اند. در ادامه این مطلب رساکالا این آلیاژ جدید و قدرتمند را به شما همراهان عزیز معرفی خواهد کرد.

ساخت سخت ترین و قوی ترین آلیاژ فلزی دنیاآلیاژ فلزی

آلیاژ فلزی

این آلیاژ فلزی جدید سخت و قدرتمند ترین ماده فلزی شناخته شده ای است که با بافت زنده سازگاری دارد. این آلیاژی فلزی چهار برابر سخت تر از تیتانیوم خالص می باشد و قابلیت استفاده از آن در ساخت کاشتنی های پزشکی با دوام بالا را دارد.

این آلیاژ فلزی از جهت میزان سختی از تمامی آلیاژ های تیتانیوم-طلا بسختی بیشتری را دارد، اما در عین حال با بسیاری از دیگر ترکیبات فلزی دیگر نیز قابل مقایسه است.

تیتانیوم

نحوه ساخت سخت ترین آلیاژ فلزی دنیا

دانشمندان با ترکیب کردن تیتانیوم و طلا با درصدهای معین، آلیاژی ساخته اند که می توان آن را سخت ترین و قوی ترین آلیاژ فلزی دنیا شناخت.

تیتانیوم فلزی برتر در صنایع پیشرفته مبه حساب می آید و از آن به شکل روز افزون در تولید پروتزها و مفاصل مصنوعی استفاده می شود. این فلز بسیار سخت، مقاوم و غیرسمی است. هم اکنون نیز دانشمندان دانشگاه رایس در آمریکا با ترکیب کردن طلا و تیتانیوم از آلیاژ فلزی ویژه ای رونمایی کرده اند که مهمترین خصوصیت آن استحکام فوق العاده آن می باشد.

میزان استحکام این آلیاژ فلزی

امیلیا موروسن که هدایت کننده دانشمندان در این پروژه بده است می گوید: چیزی که که ما موفق به ساخت آن شده ایم، بین ۳ الی ۴ بار سخت تر از فولاد است.

استفاده از ترکیب مشخصی از تیتانیوم و طلا در این آلیاژ اوج هنرنمایی به کار رفته در تولید آن به حساب می آید. آنها در این ترکیب به ازای هر ۳ واحد تیتانیوم، یک واحد طلا به کار گرفته اند.

این آلیاژ ساخته شده در حدود چهار برابر تیتانیوم خالص استحکام دارد. تیتانیوم خالص در ایمپلنت های دندانپزشکی و ساخت مفاصل مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.دانشمندان برای رسیدن به این نسبت طلایی آزمایشات مختلفی را انجام داده بودند.

در حال حاضر انتظار می رود از این نوآوری در بسیاری از صنایع مرتبط با فلزات پرکاربردی نظیر تیتانیوم استفاده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید