دسته‌بندی نشده

کشف کاربرد نانو پلیمرها در دنیای امروز

روکش دارو

یکی از مواردی که در داروسازی مورد توجه قرار گرفته است روکش داروها میباشد.روکش ها معمولاً شامل لیپوزوم و پلیمر ها هستنند که در ابعاد میکرو به کار برده میشوند. زمانی که روکش داروها به وسیله نانو ذرات ساخته میشوند با همان حجم قبلی سطح بزرگ تری دارند و منافذ آنها ریزتر و حلالیت آنها بهتر است و همچنین خواص ساختاری متفاوتی خواهند داشت.این عوامل باعث نفوذ و تخریب بهتر غلاف می شود.دانشمندان در حال بررسی و ساخت سیستم های رهایش دارو به وسیله نانو ذرات هستند.از نانو ذرات در درمان تومورهای مغزی استفاده کرده اند.داروی ضدتومور به ذرات یک نانوپلیمر به اسم بوتیل‌سیانو‌ (PBCA) می‌چسبد و با پلی‌سوربات ۸۰ روکش می‌شود.

 حامل‌های دارو

حامل های دارو نانو موادی هستند که دارو را به محل مورد نظر در بدن هدایت می‌کنند.یکی از نانو موادی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است درخت سان میباشد که یک مولکول پلیمری با شاخه های جانبی است.درخت سان اولین بار به وسیله دون تومالیا کشف شد. محققان از درخت سان ها جهت رسیدن به مواد ژنتیکی یا از بین بردن تومور درون سلول‌ها بدون نیاز به پاسخ سریع، بهره میگیرند. این مزیت به دلیل اندازه کوچک درخت‌سان‌ها و ساختار شاخه‌ای آن‌هاست.

قلب

 مواد قابل کاشت در بدن

یکی دیگر از کاربردهای نانوپلیمر به کار بردن مواد زیست سازگار برای ترمیم و جایگزینی بافت های انسانی می باشد.برای مثال از نانو پلیمرهای پلی وینیل الکل در روکش دستگاه هایی که در بدن کاشته میشوند و با خون انسان در تماس هستند مثل قلب مصنوعی و رگ ها برای جلوگیری از لخته شدن و از بین بردن لخته های دیگر استفاده میشود.

همچنین در حال حاضر سلول‌های اپیتلیای قرنیه به صورت دانه‌هایی درون ساختار هیدروژنی PVA در دست بررسی هستند. این ماده پلیمری می‌تواند در حالی که ساختار سه بعدی خود را حفظ کند بیشتر از ۲۰درصد وزن خود را آب جذب کند.

دیوارهای ضد زلزله

در حال حاضر مؤسسه Leeds Nano Manufacturing در حال ساخت دیوارهای مخصوصی دارای  نانو ذرات  پلیمری است. این ذرات تحت فشار به مایع تبدیل میشوند و داخل ترک‌های دیوار جریان می یابند و به ماده‌ای سخت تغییر می یابند.در صورتی که این آزمایش نتیجه مثبتی داشته باشد در مناطقی که زلزله خیز هستند میتوان خانه‌هایی مقاوم ساخت که در برابر لرزش از خود مقاومت نشان دهند. از مزیت دیگر این دیوار ها حسگرهای بی‌سیم و فاقد باتری و برچسب‌های شناسایی فرکانس رادیویی در آنها است که اطلاعات وسیعی از قبیل هرگونه فشار و لرزش، حرارت، رطوبت و سطح گاز را در طول زمان در اختیار ما قرار می‌دهند.

لباس فضانوردان

استفاده از فناوری نانو برای دیرسوزکردن پلیمرها

یکی دیگر از مزیت ها و کاربرد های فناوری نانو بهبود بخشیدن به خواص مواد پلیمری از قبیل مقاومت در برابر آتش‌ است. این مواد اغلب در دماهای بالا ایمن نیستند اما این امکان وجود دارد که بتوان به وسیله فناوری نانو آنها را دیرسوز کرد. به همین جهت با توجه به تدوین استانداردهای جدید ایمنی، به نظر می‌رسد استانداردهای ساخت مربوط به پلیمرهای مورد استفاده در خودروسازی، صنایع الکترونیک،‌ صنایع نظامی و تجهیزات حفاظتی و حتی لوازم خانگی، در حال تغییر به سوی مواد دیرسوز است. از طرف دیگر مدتی است که نانوکامپوزیت‌های پلیمر – خاک­رس به عنوان موادی با ویژگی تأخیر در شعله­وری باعث توجه بسیاری از محققان شده است.به همین جهت پلیمر-خاک رس جایگزین مناسبی برای مواد پلیمری میباشد. برای تولید پلیمرهای دیرسوز، علاوه بر رفتار آتش‌گیری، عوامل دیگری نیز باید مورد توجه واقع شوند برای مثال نباید افزودنی ها باید به گونه ای انتخاب شوند که قیمت تمام شده محصول را زیاد افزایش ندهند و مواد افزودنی همچنین باید به گونه ای باشند که به راحتی با پلیمر فرآیند شوند و خواص کاربردی آنها را تغییر زیادی ندهند.زباله های آنها نیز نباید مشکلات زیست محیطی به وجود آورند.

با توجه به نکات گفته شده و فراوانی خاک رس،میتوان بیان کرد که خاک رس گزینه مناسبی برای افزودنی به پلیمرها میباشد.

پلیمر در لباس فضا نوردان

امروزه در زمینه پلیمرهای مقاوم حرارتی پیشرفت های زیادی رخ داده است. پژوهشگری به نام کارل اسی مارول که یک محقق برجسته در زمینه مقاومت حرارتی پلیمرها است، باعث توسعه تجارتی پلی بنزایمیدازول، با نام تجارتی PBI ، شده است که به شکل الیاف برای تهیه لباس فضانوردان مورد استفاده قرار می گیرد. البته این تنها یکی از موارد کاربردهای متنوع پلیمرهای مقاوم حرارتی در برنامه های فضایی است. بی تردید اگر سالها پژوهش علمی و آزمایش های گوناگون موجب کشف الیاف پلیمری مقاوم برای تهیه لباس فضا نوردان نمی شد، هیچ فضا نوردی نمی توانست به فضا سفر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید