اخبار, پاشنده, لوله

کاربرد لوله پلی اتیلن در آبیاری تحت فشار چیست؟

لوله پلی اتیلن آبیاری

چرا در کشور ایران دچار کمبود آب هستیم؟

آبیاری تحت فشار از جمله سیستم‌های آبیاری است که میتواند باعث صرفه جویی در مصرف آب شود و حتی سطح زیر کشت را نیز افزایش دهد. لذا با توجه به کمبود آب در کشور، صرفه جویی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.ایران یکی از کشورهای خشک و کم باران جهان به حساب می آید و متوسط بارندگی آن ۲۵۰ میلی متر است. متوسط بارندگی در استان یزد بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلی متر بوده که سالانه با کاهش سفره آب زیر زمینی و پایان رفتن آن مواجه هستیم. پس همواره باید بکوشیم در مصرف آب در هر زمینه ای نکات صرفه جویی را رعایت نماییم تا در آینده ای نه چندان دور با بی آبی مواجه نشویم.

مصرف آب در آبیاری

آبیاری زمین های کشاورزی یکی از عمده ترین مصرف کننده های آب در کشور می باشد. راندمان آب آبیاری در بخش کشاورزی ایران در حال حاضر بین ۳۳ تا ۳۵ درصد گزارش شده است و ما باید این راندمان آبیاری را به روش های مختلف از جمله با استفاده از روش های مختلف آبیاری تحت فشار افزایش دهیم تا بتوانیم آب کمتری نیز مصرف کنیم.

لوله پلی اتیلن

افزایش راندمان آبیاری با لوله پلی اتیلن

مشخصات عمده و شاخص لوله پلی اتیلن در سیستم های آبیاری تحت فشار به صورت زیر است:

  • محاسبه قطر لوله بر اساس قطر دهانه قطر دهانه خارجی لوله است و بر حسب میلی متر می باشد.
  • فشار کارکرد لوله پلی اتیلن ۵/۲-۴-۶-۱۰ اتمسفر است.
  • اتصالات لوله های پلی اتیلن، رزوه ای و جوشی می باشد.
  • ضریب هیزن ویلیام این لوله های پلی اتیلن ۱۴۰ می باشد (هر چقدر ضریب هیزن ویلیام لوله زیادتر باشد اصطحکاک آب در داخل لوله کاهش می یابد).
  • لوله پلی اتیلن سایز متفاوتی دارد و در سایز های ۱۶-۲۰-۲۵-۳۲-۴۰-۵۰-۶۳-۷۵-۹۰-۱۱۰-۱۲۵-۱۴۰-۱۶۰-۱۸۰-۲۰۰-۲۲۵-۲۵۰-۲۸۰-۳۱۵ میلی متر موجود می باشد.

کاربرد لوله پلی اتیلن در آبیاری

لوله پلی اتیلن در آبیاری قطره ای بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، آبیاری قطره ای به معنی پخش آهسته آب بر روی سطح خاک و یا زیر خاک به صورت قطرات مجزا، پیوسته، جریان باریک یا اسپری ریز از طریق قطره چکانهایی که در طول خط انتقال آب قرار دارند است. آبیاری قطره ای دارای روش های مختلف و متفاوتی است. از بین این روش ها می توان به آبیاری دریپ، آبیاری زیر بستری، آبیاری فواره‌ای و آبیاری اسپری اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید