اتصالات, اخبار, صنعت پلیمر, لوله

معرفی پلی پروپیلن و کاربرد و مزایای آن(بخش دوم)

قطعات پلی پروپیلن

قالب بادی:

از این روش برای تهیه بطریها و قوطیها استفاده می شود.

پایپ:

در روش پایپ به تهیه لوله های فاضلاب و اگو، سیمها و کابلها پرداخته می شود.

روکش محافظ:

این قسمت کاربرد پلی پروپیلن با گذشت زمان به جای پلی اتیلن سبک بکار برده می شود.

الیاف پلی پروپیلن

مزایا و کاربرد پلی پروپیلن

پلی پروپیلن در تولید قطعات گوناگون و همچنین به جای الیاف ها بسیار پرکاربرد می باشد. گستره دمایی آنها یکی از دلایل کاربرد فراوان آنها در تولید قطعه های متفاوت است. از جهت دیگر نیز الیاف پلی پروپیلن به علت مستحکم بودن و همچنین نفوذ آب اندک در آنها به عنوان حریف الیاف نایلونی هستند که در فرش کردن کنار استخر و همچنین زمین گلف مینیاتوری به کار برده می شود.

پلی پروپیلن در مقابل نم، روغن و هچنین حلال های رایج مقاومت مناسبی از خود بروز می دهند و در ۱۷۰ درجه سانتی گراد ذوب می شوند که نشان دهنده نقطه ذوب زیاد در آنها می باشد که این امر خود سبب توجه زیاد به این ماده در تولید قطعات شده است. پلی پروپیلن بدون بو است در زمان شعله ور شدن مثل شمعها به قطره های ذوب شده تغییر می یابند. شعله های آنها نیز بدون بو و دود می باشد.

از دیگر مزایای آنها که سبب توجه زیاد به این ماده شده است می توان مواردی مانند وزن کم آن، استحکام، چقرمگی، مقاوم در برابر مواد شیمیایی و سطح صیقلی و استقامت آنها در مقابل خم شدگی در ضخامتهای کم را نام برد.

از دیگر کاربردهای پلی پروپیلن نیز می توان به کاربرد آن در اتومبیل سازی برای تهیه پانل درها، تزئین داخلی، پروانه ها، کفپوشهای اتومبیل، جعبه باتری و همچنین نی نوشیدنیها، لوازم چمدان و انواع اسباب بازی اشاره کرد. حدوداً ۱۰ درصد پروپیلن تولید شده برای بسته بندی خوراکی ها به کار می رود و ۳۰ درصد آن نیز برای تهیه الیافها و تک رشته ها به کار برده می شود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “معرفی پلی پروپیلن و کاربرد و مزایای آن(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید