اخبار, تجهیزات ساختمان, تجهیزات ساختمانی هوشمند, تکنولوژی هوشمند

کفپوش های هوشمند هیجان انگیز (بخش دوم)

کفپوش های هوشمند

مزایای کفپوش هوشمند

کاربرد این کف پوش هوشمند بسیار وسیع خواهد بود، توسط این کف‌پوش‌ها می‌توان اطلاعات دلخواه، لوگو یا متن را به نمایش گذاشت و یا توسط نشان دادن فلش‌هایی، جهت حرکت افراد را مشخص و تعیین نمود. حتی برای خارج کردن سریع و ایمن مردم در هنگام نیاز و یا هنگام خطر، مثلاً از سالن انتظار یک فرودگاه یا روشنایی یک صحنه تئاتر می‌شود آن را مورد استفاده قرار داد. پیش از این شرکت فیلیپس لامپ‌های روشنایی Hue را معرفی و تولید کرده بود که توسط آن‌ها و به کمک یک گوشی هوشمند،  می‌توان نور خانه را به رنگ و شدت دلخواه کم و زیاد و روشن و خاموش نمود.

کفپوش های هوشمند متصاعد کننده اشکال مختلف

شرکت فیلیپس با همکاری مشترک با شرکت تولید کننده کف‌پوش Desso محصول جالب را تولید کرده است و با ادغام فناوری و تکنیک LED و بافندگی، کف‌پوش‌هایی ساخته است که از خود نور تولید و متصاعد کرده و علاوه بر آن نیز می توان بر روی آن اشکال دلخواهی را نیز نمایش داد.

کفپوش هوشمند

تولید برق از کف‌ پوش‌های هوشمند

محدودیت مهم این فناوری، تولید میزان وات کم انرژی الکتریسیته است و میزان انرژی قابل ذخیره به قدرت راه رفتن افراد وابسته است. به‌ صورت میانگین انرژی ذخیره شده به وسیله هر گام، تقریباً برابر با تأمین ۳۰ ثانیه نور برای یک لامپ ال‌ ای‌ دی خیابان می‌باشد. محققان این شرکت، راهرو های مدرسه‌ ای در کانتربری را به کاشی‌های هوشمند مجهز نمودند که انرژی حاصل از گام‌های دانش‌آموزان را در خود ذخیره می کند و به انرژی برق تبدیل می‌کند. انرژی برق تولید شده برای تأمین روشنایی راهروهای مدرسه و شارژ دستگاه‌های الکتریکی کاربرد دارد که کاهش هزینه‌های برق را به همراه دارد.

سیستم Pavegen‌

سیستم Pavegen‌ نمونه‌ و مثالی از یک تفکر ساده جهت تولید انرژی پاک به شمار می‌آید که در سطح معابر یا اماکن پر تردد و پر رفت و آمد نصب شده و انرژی ایجاد شده از گام‌ ها و قدم‌ های عابران را به برق تبدیل می‌کند. کف پوش‌های این سیستم میان آسفالت خیابان جاسازی شده و انرژی جنبشی هرگونه حرکت از جمله راه رفتن، دویدن یا پریدن عابران پیاده را به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌نماید؛ برق تولید شده به این روش نیز برای روشنایی لامپ‌های خیابان و تابلوهای تبلیغاتی استفاده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید