اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

جاودانگی انسان ها، از تخیل تا واقعیت!(بخش اول)

آپلود مغز

جاودانگی انسان به حقیقت می پیوندد!

آیا تا کنون پیش‌آمده که به زندگی جاودان به صورت یک انسان شبیه‌ سازی‌ شده کامپیوتری فکر کنید؟ لازم به ذکر است بدانیم که ایده علمی تخیلی آپلود مغز انسان روی کامپیوتر که به عقیده ی بسیاری از طرفداران تکنولوژی، پاسخی واقعی به معمای جاودانگی انسان بوده،‌ به وسیله یک استارتاپ موفق آمریکایی به نام نکتوم (Nectome) موردت وجه واقع شده است. در ادامه این مطلب گروه رساکالا به بررسی این ایده و موفقیت های آن برای شما عزیزن خواهد پرداخت.

آپلود مغز بشر بر روی کامپیوتر و دستیابی به جاودانگی!

شرکت نکتوم در زمینه اجرای نوعی فرآیند مومیایی کردن مغز برای نگه‌داری از آن فعالیت دارد که به گفته مدیران شرکت، در آینده نه چندان دور و با گسترش فناوری مورد نیاز برای تبدیل ارتباطات عصبی مغز به کدهای کامپیوتری،به نوعی جاودانگی دست خواهد یافت. با این وجود گفته شده که برای دستیابی به این تکنولوژی باید مغز فرد مورد نظر در حالی که هنوز زنده است و قلبش می‌تپد، در معرض ماده مورد نظر کمپانی قرار بگیرد.

مغز انسان

فعالیت های صورت گرفته

البته لازم به ذکر است که شرکت نکتوم در حال حاضر به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نکرده است، اما یک لیست انتظار از طرف این شرکت تهیه شده که در آن، ۲۵ نفر با سرمایه گزاری قابل بازگشت مبلغ ۱۰ هزار دلار، خود را در صف اولین مشتریان جاودانگی به سبک دیجیتال ثبت کرده اند.

فعالیت‌های این شرکت هنوز در مرحله تحقیقاتی قرار دارند و نکته جالب‌توجه در مورد اعتبار نکتوم این است که متخصصان کمپانی به تازگی جایزه‌ای ۸۰ هزار دلاری را در یک رقابت علمی معتبر برده‌اند. در جریان این رقابت کار این تیم در حفظ و نگهداری از مغز خوک مورد توجه قرار گرفته بوده و روش استفاده‌ شده به وسیله نکتوم به قدری تاثیر گذار بود که سیناپس‌ ها یا همان محل ارتباط دو عصب در مغز حیوان به طرز شگفت‌انگیزی از تجزیه و عوامل مخرب دیگر حفظ شده بودند.

در فرآیندی مشابه نکتوم قصد دارد تا مغز انسان را به کمک محلولی مخصوص، به گونه‌ای در حالت اولیه‌ خود نگه دارد که تمامی ارتباطات عصبی بین نورون‌ها حفظ شده و تا روزی که آپلود مغز انسان روی کامپیوتر و مدل‌سازی مرکز سیستم عصبی ما به صورت دیجیتالی عملی شود، آن را از تجزیه و نابودی حفظ کند.

برای خواندن ادامه این مطلب در رساکالا به بخش دوم مراجعه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید