اتصالات, اخبار, لوله

آبیاری تحت فشار(بخش سوم)

پلی اتیلن

نکات مهم در استفاده از سیستم آبفشان غلطان یا ویلمو:

– دستگاه را بایستی با ترمز مخصوص یا کیسه شن در مزرعه ثابت نگه داشت.
– در مواقع جابجایی سیستم بایستی شیر فلکه را بست و لوله رابط خرطومی را از دستگاه جدا کرد و ترمز را آزاد کرد.
– آب لوله ها یا بال ها بایستی تخلیه شود.
– مانعی در مسیر حرکت نباشد.
– کنترل و سرویس موتور دستگاه انجام شود.

آبیاری بارانی

۲-۲- سیستم آبیاری خطی یا لینیر (Linear):

در این شیوه آبگیری از کانال وسط مزرعه یا از راه لوله های زیرزمینی و شیر هیدرانت های کنار مزرعه انجام می شود. در سیستم خطی، دستگاه به شکل مستقیم حرکت می کند تا به آخر مزرعه برسد سپس بایستی در همین مسیر برگردد حال برای اینکه در زمان های برگشتن قسمت انتهای مزرعه گل آلود است بهتر است، دستگاه نصف مزرعه را آبیاری کند سپس تا انتهای مزرعه بدون انجام آبیاری حرکت کند و در زمان برگشت انتهای مزرعه را آبیاری کند و قسمت ابتدای مزرعه که قبلا آبیاری شده بوده بدون آبیاری حرکت کند.

۳-۲- سیستم آبیاری دوار مرکزی یا سنترپیوت:

این سیستم در حال حاضر یکی از مکانیزه ترین سیستم های آبیاری تحت فشار است که برای آبیاری در سطوح بزرگ و یکدست و برای اراضی تقریبا سبک استفاده می گردد و مزرعه را به صورت دایره ای آبیاری می کند. مساحت تحت پوشش این سیستم بین ۲۵ تا ۶۰ هکتار است. قسمت های متعدد دستگاه سنترپیوت عبارتند از :

برج ثابت مرکزی: این برج در محل برداشت آب مستقر است و تابلوی کنترل کامپیوتری در این سکو نصب است و سیستم به دور این برج می چرخد.

بال ها یا Spam: طول بال ها حدود ۵/۵۲ متر است و تعداد آن ها وابسطه به وسعت مزرعه دارد. در انتهای بال ها شیر تخلیه آب وجود دارد که زمانیکه دستگاه خاموش می شود فشار آب درون لوله ها کم می شود و شیر خودکار انتهای لوله باز شده و آب درون بال ها را تخلیه می کند و برعکس زمانیکه که دستگاه را روشن می کنیم و فشار آب در درون بال ها زیاد می شود شیرها به شکل اتوماتیک و خودکار بسته شده و در نتیجه آب از آب پاش ها خارج می شود.

آب پاش ها:آب پاش‌ ها که به فاصله ۳ متر از یکدیگر روی بال ها نصب گردیده است و در این سیستم می توان از دو نوع آبفشان استفاده کرد:

– آبفشان با فشار کم که آب را به شکل اسپری روی محصول می پاشد که بیشتر در اراضی شنی به کار می‌رود.
– آبفشان ضربه ای که به فشار بیشتری احتیاج دارد و برای خاک های تقریبا سنگین تر استفاده می شود.

ضمنا آب پاش های دورتر از برج مرکزی دارای آبدهی بیشتری نسبت به آب پاش های نزدیک برج هستند. زیرا آب پاش های دورتر مساحت بیشتری را تحت پوشش قرار می دهند.

 برج متحرک:برج های متحرک که دارای دو چرخ هستند و با سرعتی حدود ۲ متر در دقیقه حرکت می کنند.
بال اضافی:این بال برای آبیاری گوشه های مزرعه استفاده می شود و در مواقع الزامی بر روی دستگاه نصب می شود.

۴-۲-سیستم آبیاری قرقره ای یاگان:

این سیستم اغلب برای تکمیلی و در اراضی دیم استفاده می شود و تشکیل گردیده از قرقره، شاسی، لوله پلی اتیلن، آبفشان گان و غیره.

نکات الزامی در مورد استفاده از سیستم یاگان:

– استفاده از این سیستم در زمان سبز کردن محصول موجب کوبیدگی خاک و عدم سبز شدن محصول می شود و می بایستی در ابتدای کاشت از سیستم مه پاش استفاده کرد. عرض پاشش آب در گان ۶۰ تا ۷۰ متر است.
– استفاده از این شیوه در ارضی رسی و سنگین و یا برای کشت گیاهانی که دارای بذر زیر هستند بایستی با دقت زیاد انجام گیرد تا بتوان از این سیستم استفاده نمود.
– در مناطق گرم اگر مدت طولانی آب در لوله باشد و سپس دستگاه را روشن نمود امکان دارد آب داغی که روی محصول ریخته می شود باعث بروز خساراتی در روی محصول می شود، لذا بایستی بعد از انجام آبیاری آب درون لوله را تخلیه نمود.

در این شیوه لوله پلی اتیلن روی قرقره ای پیچیده شده است که به تراکتور در مزرعه جابجا می شود و انتهای لوله پلی اتیلن آبفشان یاگان قرار دارد.

آبیاری قطره ای

در این شیوه بیشترین راندمان آبیاری وجود دارد و در اغلب باغات مورد استفاده قرار می گیرد.
تجهیزات آبیاری قطره ای عبارتند از:

– سیستم کنترل مرکزی
– لوله های اصلی و فرعی
– قطره چکان ها

برای اطلاعات بیشتر به بخش چهارم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “آبیاری تحت فشار(بخش سوم)

دیدگاهتان را بنویسید