اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

لباس هوشمند با قابلیت های کاربردی

محصول جدید نوکیا با همکاری ۳ کمپانی دیگر

نوکیا که پس از همکاری با کمپانی HMD توانسته مجددا به میدان موبایلهای هوشمند برگردد، این سری در یک همکاری نوین مبادرت به ساخت لباس کرده است. دستاوردی که نوکیا با شراکت ۳ کمپانی دیگر در نمایشگاه MWC ۲۰۱۸ ارائه کرده، یک کت ویژه امدادرسانان به اسم CHASE LifeTech است. این اسم اختصاری حروف نخست تجهیزات امنیت و تندرستی هوشمند در زبان English است. نوکیا با شراکت یک مارک لباس کره‌ ای به اسم Kolin و یک کمپانی برنامه‌نویسی از جمهوری چک به اسم GINA این لباس را طرحریزی کرده است. کت گفته شده به جت بهرهوری امدادرسانان مانند آتش‌نشانها، پلیس و گروه امداد طرحریزی و ساخته شده است.

کت هوشمند

قابلیت

خصوصیت که این لباس را متفاوت کرده، توانایی های هوشمند اون است. این لباس از سنسورهای ماژولار قابل‌ عوض کردن بهره می‌برد. این سنسورها قابلیت دارند اطلاعات مانند Location، ضربان قلب، درجه حرارت و… را درج کنند. طراحی ماژولار CHASE این کت را برای هدف های گوناگون سازگار می‌سازد، به این معنی که  به عنوان مثال آتش‌نشانها قادرند از حسگر حرارت آن بهره ببرند و مأموران پلیس‌ از دوربین آن استفاده کنند. برطبق خبر نوکیا، قابلیت های این کت بی‌اندازه است و سنسورها به شکل آنی به وسیله ی سامانه‌ ی مدیریت GINA بازرسی می‌شوند. این توانایی می‌تواند برای امدادرسانان که بیشتر در Location پرمخاطره‌ قرار دارند بسیار مناسب و کاربردی است.

رنگ این کت سبز فسفری است و شماری جیب بزرگ به همراه زیپ دارد. در طرحریزی این کت از مواد GORE-TEX بهره گرفته شده تا لباس تماما Waterproof باشد. طرحریزی CHASE در قیاس با لباسهای همانند تا حدودی اسلیم فیت بوده و سبکتر به است که بایستی این موضوع را به طراحی عالی طراحان Kolon مربوط دانست. این لباس تماما قابل شست و شو است، زیرا که سنسورهای این کت جدا شدنی هستند و می‌توانید سنسورها را جدا کنید و با کابل USB آنها را شارژ کنید.

سخن آخر

این نخستین باری نیست که نوکیا به دنیای مدو لباس وارد می شود. کمپانی فنلاندی مدتی قبل با A. Sauvage، طراح لباس انگلیسی، برای تولید شلوار هایی که وظیفه شارژر همراه wireless را دارد، همکاری کرده و نیز لباسی با بهره گیری از فبلت لومیا ۱۵۲۰ ساخته بود. هرچند لباس امدادرسانی Chase LifeTech اکنون، در وهله ی یک طرح مفهومی است، ولی وقتیکه ارزش تولید آنکم شود، امکان دارد عاقبت این کت در اختیار امدادرسانان و ولو عامه مردم قرار بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید