اتصالات, اخبار, لوله

عایق بندی لوله های پلی اتیلن

پلی تیلن

عایق لوله پلی اتیلن

عایق کردن لوله‌های پلی اتیلن مثل انواع دیگر لوله‌ها امکان دارد به عمر و کارایی این لوله‌ها در تاسیسات کمک بسیاری کند. پرسشی که در این جا به ذهن می‌رسد این است که آیا این کار ( عایق کاری لوله ‌های پلی اتلین ) احتیاج است و تا چه اندازه بر کارایی لوله تاثیر دارد.
عایق نمودن لوله‌ها به منظور حفظ و محافظت لوله‌ها از عوامل محیطی است و به عمر و خواص مکانیکی آن می‌افزاید، به عنوان مثال در لوله‌های فلزی و فولادی از عایق‌های مختلفی استفاده می‌شود که بیشتر در جهت محافظت در برابر خوردگی و زنگ زدگی می‌باشد و یا لوله‌های مسی در تاسیسات را به دلیل بالا بردن راندمان حرارتی و پیشگیری از تبادل حرارتی با محیط اطراف عایق کاری می‌کنند و یا لوله‌های فاضلاب ساختمانی را به جهت پیشگیری از نشتی‌ها احتمالی، نفوظ رطوبت و کم شدن صدای رد شدن جریان فاضلاب در لوله‌های فاضلاب ساختمانی عایق کاری می‌کنند .
جالب است بدانید که در تمامی مثالهای بالا که گفته شد و نمونه‌های دیگر که در دنیای تاسیسات در حال انجام است جنس موادی که برای عایق کاری استفاده می‌شود مواد کوتینگ پلی اتیلن است که در شکل‌های متعدد بکار گرفته میشود . برای مثال لوله‌های خطوط اصلی انتقال گاز و مواد نفتی همه از فولاد با آلیاژی بسیار بادوام ساخته و نصب می‌شوند و در آخر یک لایه محافظ از مواد کوتینگ پلی اتیلن HDPE بر روی لوله قرار می‌گیرد و یا لوله‌های چدن که در شبکه فاضلاب استفاده می شوند را با یک لایه پلی اتیلن پوشش می‌دهند که در مقابل شرایط سخت زیر زمین و ترکیبات شیمیایی فاضلاب محافظت کنند.

پلی اتیلن

مزایای لوله های پلی اتیلن

اگر مشخصات مکانیکی لوله های پلی اتیلن را بررسی نمائیم در می‌یابیم که این لوله‌ها در مقابل با عوامل محیطی، استرس‌های مکانیکی و حتی مواد اسیدی مقاومت زیادی داشته و خود جنس لوله به عنوان عایق و محافظ عمل می‌کند.

پلی اتیلن

 آیا نیاز به عایق نمودن لوله‌های پلی اتیلن است؟

جواب به پرسش ( عایق کاری لوله پلی اتیلن ) در طراحی و محیطی است که لوله‌های پلی اتیلن قرار است استفاده شوند و در مواردی که منتهی به جواب بله و نیاز به عایق کاری لوله‌های پلی اتیلن میشود بسیار کمیاب و کم می‌باشد.
عایق لوله‌های پلی اتیلن نیز از جنس خود پلی اتیلن می‌باشد و از لایه‌های متعدد تشکیل شده است، یک لایه از فوم پلی اتیلنی متراکم که وزن خیلی سبکی دارد هسته اصلی لوله را در بر می‌گیرد و در آخر یک لایه که آنهم پلی اتیلن است روی آن قرار می‌گیرد. استفاده این لوله‌ها بیشتر در سیستم‌های تهویه مطبوع است که تبادل حرارتی و حفظ دمای سیال خیلی اهمیت دارد و استفاده های صنعتی حساسی دارند. عایق‌های لوله پلی اتیلن مواد نیمه شفاف و مومی شکل هستند که برای محافظت انواع لوله پلی اتیلن به کار می‌روند. عایق‌هایی که برای این لوله ها مورد استفاده قرار می‌گیرند برای سایر لوله‌های مسی و فلزی و … نیز استفاده می شوند. عایق لوله پلی اتیلن، سبک و انعاف پذیر است و نصب و استفاده از آن به راحتی انجام می‌ شود. البته انتخاب مدل عایق لوله باید با شکل و ابعاد لوله و اتصالات هماهنگ باشد. عایق‌های لوله پلی اتیلن دارای انواع متعددی می‌باشند، با توجه به اینکه سیستم لوله کشی پلی اتیلنی چه استفاده ای دارند و طول خط لوله چند متر است و با توجه به تمام اتصالات خط لوله، از عایق‌های متعددی می‌توان برای محافضت از لوله‌ها استفاده کرد. عایق‌های لوله پلی اتیلن به خوبی می‌توانند سر و صدایی که از لوله پلی اتیلن در اثر رد شدن سیال از داخل لوله به وجد می‌آید را کم کند. همچنین این عایق‌ها می‌توانند لوله‌های انتقال آب سرد را از یخ زدگی در مکان‌های بسیار سرد محافظت کنند.
لوله‌های پلی اتیلن، لوله‌ای بسیار قابل اطمینان و ایمن است که دارای عمری بالا با درجه مقاومتی بی همتا در مقابل انواع مواد‌های اسیدی و شیمیایی است که در انتقال این موادها بهترین و مقرون بصرفه‌ترین گزینه است و برای اینکه بر روی کار یک استاندارد بالاتری را اجرا کنند از عایق لوله پلی اتیلن نیز استفاده می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید