اتصالات, اخبار, پمپ

آموزش نصب و راه اندازی پمپ آب(بخش دوم)

پمپ

تجهیزات لازم جهت نصب پمپ آب

به طور معمول جهت کارگزاری پمپ آب خانگی به غیر از خود پمپ آب بایستی یک مخزن ذخیره آب هم مناسب با مقدار مصرف آب در خانه تهیه شود. این مخزن در جای متناسب کارگزاری می شود و پمپ آب با بهره بردن از آب ذخیره شده در این مخزن کار تامین آب با فشار متناسب را انجام می دهد. در نظر داشته باشید که کارگزاری پمپ آب خانگی به شکل مستقیم به شبکه آب شهری تماماً غیر قانونی و غیر حرفه ای است.

غیر قانونی به این علت اینکه باعث تخلیه آب شهری و سرازیر شدن فشار آب به طرف ساختمان شما می شود و مابقی همسایگان شما را با فقدان فشار آب رو به رو خواهد کرد.

غیر حرفه ای به این علت آنکه در هنگام قطع آب شهری پمپ آب قادر نیست مکش آب انجام دهد زیرا که آبی در مسیر نیست. این مسئله باعث فرسایش زودهنگام پمپ می شود و موجب خرابی و یا ولو سوختن پمپ آب می گردد. از جهتی دیگر سبب افزایش مبلغ قبض آب شما می شود. علت آن هم این است که ولو ورودی هوا که به وسیله ی پمپ گاهاً مکش می شود در کنتور شما ثبت می گردد.

به همراه پمپ آب خانگی و منبع ذخیره آب همینطور بایستی یا یک ست کنترل ( کنترل دیجیتالی فشار آب ) و یا یک منبع تحت فشار خریداری شود. یک فشار سنج مکانیکی هم جهت مشخص کردن فشار آب احتیاج دارید.

پمپ

اقلام مورد نیاز

بنابراین در کل می شود گفت جهت راه اندازی یک سیستم پمپینگ و یا بهره بردن از پمپ تحت فشار در ساختمان بایستی اقلام زیر خریداری گردد:

 • پمپ آب مناسب با محاسبه کارشناسی شده جهت تعداد واحدها و افراد و ارتفاع مجتمع
 • ۱ منبع ذخیره آب مناسب با مقدار آب مصرفی خانه در طول یک روز
 • ۱ست کنترل و یا ۱مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی
 • شیر یک طرفه ( ۲عدد )
 • والو آب ( پنج عدد)
 • لوله و اتصالاتی مثل زانو، سه راهی، مهره و ماسوره، کنف، تفلون ، پچوقی و غیره با توجه به نقشه نصب پمپ
 • فیلتر تصفیه آب ورودی مخزن
 • شناگر

تمامی این اقلام با توجه به شرایط نصب پمپ آب خانگی می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است برای تامین فشار آب مورد نیاز ساختمان نوع پمپ متفاوت باشد، از چند پمپ و چند مخزن استفاده شود و یا از پمپ آب کمکی برای برخی از شرایط استفاده شود که همه این موارد با توجه به دید استاد کار و یا تکنسین نصب پمپ آب باید منظور و تهیه شود.

مناسب ترین مکان جهت کارگزاری پمپ آب خانگی

به طور معمول جهت کارگزاری پمپ آب خانگی وضعیت مجتمع مدنظر گرفته می شود. در مجتمع های نوساز با توجه به این که مسئله کارگزاری پمپ آب به عنوان جزء واجبات درنظر گرفته می شود در موتورخانه و یا اتاقی به اسم تاسیسات جایگاهی جهت کارگزاری پمپ آب دیده می شود.

ولی در مجتمع های قدیمی تر که قبلاً احتیاجی جهت نصب پمپ نبوده و وضعیت فعلی باعث شده تا به فکر کارگزاری پمپ باشند این جایگاه دیده نشده و به همین علت بسته به نقشه تاسیسات مجتمع و همینطور ارتفاع و حیات دار بودن و نبودن و غیره این مسئله مدنظر گرفته می شود.

در هر صورت بایستی محلی جهت کارگزاری پمپ آب خانگی در منازل قدیمی تر مدنظر گرفته شود که امکان فراهم کردن یک ورودی آب و یک خروجی وجود داشته باشد. درضمن بایستی حدالامکان از دیوارهای مجتمع و اتاق خواب دورتر باشند تا صدای پمپ موجب رنجش و آزار نباشد.

یکی از اصلی ترین فعالیت های متخصصین نصب پمپ آب به ویژه در مجتمع های قدیمی این است که از ورودی آب شهری که از ورودی و یا کنتور مجتمع می باشد جهت تامین آب منبع ذخیره آب یک لوله تامین آب تعبیه شود و در آخر لوله خروجی که بعداً از پمپ به سوی مجتمع تعریف می گردد بایستی به صورتی تعبیه شود که آب به سوی مسیرهای لازم هدایت شود.

این مسئله در مجتمع های نوساز و یا برجها و آپارتمانها به علت پیش بینی انجام شده از قبل در نقشه تاسیسات دیده شده و مکان یا مکانهایی با تعداد ورودی و خروجی لازم جهت این امر تعبیه شده است.

مناسب ترین مکان جهت کارگزاری منبع و پمپ آب خانگی مکانی است که نه فقط با دیواره های مکان زندگی فاصله دارد چه بسا محیط منتاسبی جهت کارگزاری پمپ آب خانگی و همینطور تعبیه تانکر و یا منبع ذخیره آب داشته باشد و در ضمن تعمیرکار و متخصص نصب پمپ آب خانگی قادر باشد به آسانی به آن جا دسترسی داشته باشد.این نقطه بایستی صاف و هموار باشد و مکانهای شیب دار و ناهموار به هیچ عنوان جهت تعبیه منبع پمپ و یا کارگزاری پمپ آب خانگی پیشنهاد نمی شوند.

مناسب تر است از پیش مسئله ی کنترل صدای پمپ مدنظر گرفته شود. پمپهای آب خانگی در هر صورت سر و صدای بسیاری دارند و می تواند این مسئله در طولانی مدت آزار دهنده باشد. مدنظر گرفتن اتاقک مخصوص با عایقبندی با فومهای مخصوص و همچنین استفاده از چهار پایه های مجهز به لرزه گیر می تواند تا حدود زیادی صدای پمپ را کنترل کند. در ضمن بهتر است اتصالات آب پمپ آب خانگی از تاسیسات برقی ساختمان فاصله داشته باشد تا در صورت ریخن آب اتصالی نکند.

مرحله های کارگزاری پمپ آب خانگی

پس از تهیه تجهیزات لازم برای نصب پمپ اکنون نوبت به اجرای نصب پمپ آب خانگی داریم. در مرحله اول باید جهت ورودی و خروجی آب در پمپ را مشخص کنید. معمولا در پمپ های آب این موضوع با یک فلش یا پیکان نشان داده شده است. البته باید در نظر داشته باشید که فلشی که در انتهای برخی از پمپ ها نصب می شود برای جهت ورود و یا خروج آب نیست و اغلب برای نشان دادن جهت چرخش پروانه تعبیه می شود.

در نتیجه در مرحله اول باید ورودی و خروجی پمپ را مشخص کنید. اگر روی پمپ جهت ها مشخص نشده باشد، روی  یک سری پمپ ها جهت ورودی و خروجی آب با یک فلش مشخص شده است که می توان از این طریق ورودی و خروجی پمپ را تشخیص داد. یک فلش در انتهای پمپ است که جهت چرخش پروانه را نشان می دهد. در این پمپ که فلش ندارد، مکانی که کلید برقی نصب شده است خروجی پمپ را نشان می دهد.

در مرحله بعد دو سر رزوه ای که دارید را نوار تفلن می بندید. سپس باید شیر یک طرفه را با توجه به فلش به سر ورودی پمپ ببندید. در نظر داشته باشید که فلش شیر یک طرفه باید رو به پمپ باشد.

در قسمت خروجی پمپ هم باید بوشن ۲٫۵ بسته شود. سپس شیلنگ ها را یکی در قسمت ورودی پمپ و به شیر یک طرفه و یکی به قسمت خروجی پمپ و بوشن ۲٫۵ بسته می شود.

مخزن تحت فشار پمپ و یا ست کنترل به همراه سوئیچ فشار و فشار سنج بر روی پمپ نصب می شود و بوسیله سه راهی تعبیه شده در مکان نصب سوئیچ فشار سنج آب خروجی به محل ورود آب ساختمان با فشار تزریق می شود.

اگر مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی بزرگ باشد نمی توان آن را روی پمپ نصب کرد. برای این منظور باید از سه راهی یک لوله کشی کوتاه انجام شود تا به مخزن در سطح زمین متصل شود.

با تنظیم هد پمپ و کلید اتومات پمپ و اتصال آن به برق باید پمپ در شرایط نرمال کار کند. در صورتیکه هر مشکلی داشتید از یک متخصص بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

نکات مهم جهت نصب پمپ آب خانگی

در هنگام نصب پمپ آب خانگی رعایت موارد الزامی است و نکاتی می تواند کارایی پمپ را بالاتر ببرد.

 • پمپ را در مکانی مسقف و خشک نصب کنید.
 • فاصله پمپ هر چه از منبع ذخیره آب کمتر باشد بهتر است.
 • پمپ باید در مکانی پایین تر از مخزن ذخیره آب نصب شود.
 • از نصب پمپ در مکان هایی که لرزش دارد و استیبل نیست پرهیز کنید.
 • در هنگام نصب پمپ آب خانگی از یک لرزه گیر در مسیر خروجی بین پمپ و مخزن استفاده کنید تا لرزش پمپ، پمپ را از آب بندی خارج نکند.
 • در زمستان و مکان های سرد بهتر است با استفاده از پشم و شیشه و یا عایق های مناسب اتصالات پمپ پوشانده شود تا نترکند.
 • لوله رابط بین مخزن و پمپ حداقل دو برابر قطر ورودی پمپ باید در نظر گرفته شود تا از کاویتاسیون قطر لوله جلوگیری شود.
 • برای انتخاب مخزن ذخیره آب برای هر واحد حداقل ۲۵۰ لیتر در نظر بگیرید.

نصب پمپ آب خانگی یکی از بهترین راه ها برای استفاده بهینه از آب و داشتن فشار آب متناسب با مصرف در ساختمان ها می باشد ولی اگر به درستی این کار انجام نشود می تواند باعث ایجاد هزینه های اضافی برای ساختمان شود.

همواره در صورتیکه پمپ شما ایراد و یا خرابی داشت به یاد داشته باشید که بهترین راه این است که از تعمیر کار و یا سرویس کار مجرب استفاده نمایید اما در انتخاب قطعات یدکی نوع پمپ و مدل آن را در نظر داشته باشید.

جهت مشاهده محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه