اخبار, تجهیزات ساختمان, صنعت پلیمر

نوآوری نوین

دیواره های پلیمری

در حال حاضر محققان و سازندگان به دنبال تولید و به کارگیری اجزای ساختمانی کم هزینه با توانایی بسیار زیاد هستند که در عین حال در کمترین زمان ممکن طراحی شده و به تولید انبوه برسند.
محققان مؤسسه فناوری نوین جورجیا (Georgia) برای ساخت و طراحی عناصر و تجهیزات ساختمانی به سراغ سیستم‏های ظریف هوشمند با بکارگیری پلیمر و فناوری نانو رفته‏اند که به تولید سریع و کم هزینه آن‏ها کمک شایانی می‏کند. نکته مهم اینجاست که با به کارگیری این طرح‏های هوشمند پلیمری می‏توان هر یک از محصولات معماری در صنعت ساختمان را به شکل پیش ساخته طراحی کرده و مقاومت آن‏ها را به بیشتر از دو برابر افزایش داد. سازگاری با محیط زیست و شرایط مختلف آب و هوایی از دیگر توانایی های این ترکیبات پلیمری است که در تولید انبوه عناصر ساختمانی نقش بسزایی دارد. ساخت دیواره‏های پلیمری پارامتری در مایعات کریستالی از جمله این محصولات معماری- ساختمانی به شمار می‏روند که طراحان موسسه فناوری نوین جورجیا با ارائه ان در نمایشگاه بین‏المللی نیویورک، موفق به کسب جایزه برتر نوآوری‏های نوین شده‏اند. این دیواره‏ها که به دیوار پرده‏ای نیز شهرت دارند، از یک ماده پلیمری سبک یا فوم سلول بسته پلی استایرین ساخته شده که در انتها یک لایه پوششی از پلی‏اورتان سطح آن‏ها را فرا گرفته است.

پلیمر

دیواره‎‏های پلیمری پارامتری دیجیتالی

دیواره‏ پلیوری دیجیتالی که در واقع یک پرده یا حائل جامد به حساب می آید، با استفاده از روتر سی ان سی پنج محور، تراش خورده و به یک نمونه کامل از دیواره پرده‏ای زنجیره پلیمری محافظ تبدیل می‏شود. این دیواره قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت اجزای ساختمانی را بیشتر می کند. دیواره پرده‏ای پلیمری به علت نوع تراش، ظرافت و وزن کم به توسعه معماری در نمای شهری کمک می‏کند و تنوع طرح و رنگ ساختمان‏هارا نیز افزایش می‏دهد. در واقع نمونه‏های پارامتری دیجیتالی به همراه سیستم‏های قالب‏گیری علاوه بر به کارگیری بیشتر صنعت پلیمر در ساختمان‏سازی، بر افزایش دقت و سرعت در تولید عناصر و تجهیزات ساختمانی نیز تأثیر زیادی دارد. مواد پلیمری سبک و البته چسبنده این دیواره پلیمری دیجیتالی در ایجاد سیستمی با عنوان «شکل آزاد» در مصالح و تجهیزات ساختمانی بسیار مؤثر عمل می‏کنند و در نتیجه مقاومت و ماندگاری آن‏ها بیشتر می شود. تغییرات دما و شرایط آب و هوایی جزء اصلی ترین عواملی هستند که بدنه و اسکلت ساختمان را دچار شکاف و ترک‏خوردگی‏های پشت سرهم می‏کنند و از این رو بافت عناصر پلیمری با مقاومت بالا به همراه نمونه‏های پارامتری دیجیتالی می‏توانند از این مشکل جدی پیشگیری کنند. با استفاده از این مواد پلیمری و نمونه‏های دیجیتالی آن می‏توان قالب‏های لاستیکی و بتن پیش‏ساخته نیز طراحی کرد که محصول آن ساختاری مناسب، ثابت و کاربردی است.

دیواره پلیمری در مایعات کریستال و پلیمر

بیشترین استقاده دیواره‏های پلیمری در مایعات کریستالی مربوط به صنعت معماری و طراحی دکوراسیون درونی و بیرونی ساختمان است. چرا که مایعات کریستالی یکی از عامل های جذب نور بوده و می‏توانند ترکیبی از رنگ‏های تیره و روشن با زوایای تابشی متفاوت را در داخل ساختمان منتشر کنند. دیواره‏های پلیمری در مایعات کریستالی کولستریک (چرب) تشکیل می‏شوند که درصد زیادی از مونومرهای آماده پخت نوری (photocurable) را در خود جای می‏دهند.
پلیمر در واقع عمل پلیمریزاسیون با استفاده از فوتون‏های نوری در درون دیواره پلیمری صورت می‏گیرد که در این ترکیب علاوه بر پلیمریزاسیون نوری، فاز جداسازی نیز از طریق میدان الکتریکی داخلی بدنه انجام می‏شود. در این صورت مایعات کریستالی قدرت جذب نور و انرژی را کسب کرده و به مونومرهای درونی منتقل می کنند.

انتقال نور به مونومرها باعث می‏شود تا آن‏ها به صورت زنجیره‏وار در کنار یکدیگر بافت پلیمری ایجاد کرده و در آخر به یک شبکه کامل پلیمری تبدیل شوند. به همین دلیل فاز مولکول‏های محلول کریستالی در منطقه‏ای با شار (سهم) الکتریکی بالا و مونومرها در منطقه‏ای با شار الکتریکی پائین موجب تشکیل دیواره‏های پلیمری در اطراف مونومرها می‏شوند.
در آخر مخلوط کریستالی پلیمری در برگیرنده دیواره‏های پلیمری شانه عسلی (Honey Comb) هستند که در تولید نمایشگر بازتابنده هوشمند به کار گرفته می‏شوند. این نمایشگر دارای دو حالت متفاوت و مکمل است. یکی مربوط به قدرت انعکاس انتخابی (هوشمند) و دیگری از توزیع ظریف و مخروطی متمرکز با توانایی تنظیم شدت نور حالت اولی، ناشی می‏شود.

این دیواره کامل پلیمری در مایعات کریستال به عنوان یک پوشش در دیوار، جداساز فضای درونی و حتی سقف‏ها استفاده شده و وظیفه انتشار رنگ‏های متعدد در فضا را بر عهده دارد.
دیواره پلیمری کریستالی بخشی از نور را از محیط بیرون می گیرد و با جذب این نور بی‏رنگ، رنگین کمانی از رنگ‏های جذاب تیره و روشن را در فضا منتشر می‏کند.
این بازتابنده نور یکی از جدیدترین تجهیزات پلیمری در معماری و دکوراسیون درون ساختمان به حساب می آید که عنوان نمایشگر هوشمند نوین را از آن خود کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید