اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

نوآفرینی و خلاقیت در تکنولوژیکی

نوآوری

نوآوری

امروزه مسایل سازمانی با بکارگیری راه حل‌های کهنه قابل حل نیستند. از طرفی با پیش بینی اتفاق ها نیز نمی‌توانیم، معضلاتی را که در آینده پیش روی خواهیم داشت، برطرف کنیم. بنابراین بایستی به گونه‌ای دیگر اندیشید.

در این راستا خانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی در یکی از نشست‌های خود از آقای دکتر بهرخ خوشنویس، مخترع و استاد دانشگاه (University Southern California USC) دعوت بعمل آورد تا تجارب و دیدگاه خود را درباره خلاقیت‌های تکنولوژیکی در اختیار مدیران حاضر در این نشست قرار دهد.
آقای دکتر خوشنویس، سخنان خود را با تاکید بر این جمله شروع کرد که اصلی ترین مساله در جامعه ما و تمام جوامع در حال پیشرفت، خلاقیت است .یعنی مساله‌ای که با آن درست برخورد نشده است. خلاقیت نه ژنتیکی است و نه مربوط به نژادی خاص، بلکه اکتسابی است. زمینه‌اش در نهاد انسان‌ها قرار دارد و توانایی های بسیار زیاد آن انسان را از حیوان جدا می‌کند.

نوآوری
خلاقیت به آسانی پدیدار نمی‌شود و بیشتر مواقع با هوش، حافظه و… اشتباه گرفته می‌شود. در این راستا آموزشی به شیوه درست انجام نمی‌شود. همه آموزش‌ها بر توسعه نیمکره چپ مغز متمرکز است. تمام امور سمبولیک ،ریاضی، زبان ، هندسه و… مربوط‌ به نیکره چپ مغز است بندرت بر روی نیکره راست کار می‌شود و بیشتر به آن بی توجهی می‌شود .به عبارت بهتر اغلب یاد می‌گیریم که چگونه آنچه وجود دارد را آنالیز کنیم و به این نکته که چگونه طرح مورد نظر از خلاقیت نشات گرفته است، بی‌توجهی می‌شود. تا وقتی که خلاقیت به صورت یک احتیاج درنیاید، انسان خلاق نمی‌شود. بدون نگرانی، انگیزش ، درگیری ذهنی و صرف وقت برای خلاقیت امری غیرممکن است.
وی افزود، خلاقیت هیچ ارتباطی با تحصیلات و سواد ندارد، چنانچه در طول تاریخ بسیاری از زندانی هایی که بیشتر بی‌سواد بوده‌اند، برای‌ فرار از خود خلاقیت‌های زیادی نشان داده‌اند. عرفا معتقدند که وقتی احتیج در انسان شکل می‌گیرد، او به سمت هدف حرکت می‌کند. این نیاز از طلب در عرفان شروع می شود. عرفا دعا می کنند که این نیاز پیش بیاید و به تبع آن مابقی مسایل انجام می شود. این طلب هم اتفاق نمی‌افتد مگر زمانی نیازی حس شود و این نیاز به وسیله ی سیستم‌های ارزشی حس می شود. تا وقتی که به شرایط فعلی قانع باشیم، محرکی برای حرکت وجود ندارد. زمانی حرکت به صورت احتیاج در می‌آید که انسان از شرایطی که در آن هست، ارزیابی انجام دهد و به سمت جلو حرکت کند. ارزیابی با سیستم ارزش انجام می شود، بنابراین سیستم ارزشی باید صحیح باشد تا تحرک در انسان جان بگیرد. در این صورت انسان با آگاهی و اعتقاد به اینکه، آنچه انجام می دهد مفید است، مصمم حرکت می‌کند. لذا ضروری است که انسان از صمیم قلب باور داشته باشد، که حرکتی را که انجام می‌دهد، که جنبه‌های انسانی آن را در نظر گرفته است و به دنبال چنین انگیزه‌هایی است .

دکتر خوشنویس، اهمیت خلاقیت و نوآوری را از دیدگاه چند تن از بزرگان مطرح کرد و گفت: تولید کردن کار انسانی است اما خلق کردن کاری خدایی. بالاتر از انسان تولید کننده، انسان دیگری است. علاقه به خلاقیت، احساسات بدی چون حسادت، جاه طلبی و غیره را از بین می‌برد. من یا باید خودم خلق کنم یا باید برده آنچه باشم که دیگری خلق کرده است.

چرا خلاقیت اهمیت دارد؟

سخنران در ادامه سخنان خود اضافه کرد، قوی ترین عامل برای به دست آوردن اعتماد به نفس خلاقیت است. حتی در کشور‌های پیشرفته نیز اگر سیستم‌های خلاق آنها از کار بیافتد، از رقابت‌ها عقب می‌افتند و نابود می‌شوند بنابراین تنها راه نجات کشورهای در حال پیشرفت خلاقیت است و راه دیگری ندارند. افرادی که خلاق نیستند دائم در پی کپی کردن هستند و بهترین شکل ایده‌آل آنها این است که کپی کردن را به نحو احسن انجام دهند. در صورتی که انسان خلاق به دنبال شکستن سیستم های موجود است و آنچه خلق می کند را توانایی دارد گستزش دهد و بهتر کند. او با نیمکره راست مغز خود استراتژی تدوین می‌کند و با نیمکره چپ تاکتیک. بهتر بگویم راز موفقیت افراد خلاق استفاده از هر دو نیمکره مغزشان است.

دکتر خوشنویس تاکید کرد که خلاقیت در همه زمینه‌ها است. در انواع و اقسام هنر، صنعت و… با این تفاوت که اگر در صنعت خلاقیت انجام شود به آن اختراع (INVENTION)گویند. برای خلاق بودن مواردی چون اتکا به نفس، نترسیدن از مخاطره، داشتن پایه های علمی درست، تحمل ابهام، دادن آزادی به خود و گرفتار نشدن در گشتاور روانی از اهمیت زیادی برخوردارند.
به طور کلی میتوان گفت برای خلاق بودن ( واقعیت، صداقت خوب بود‌ن و زیبایی) عامل های اصلی و با اهمیت است. هدف از واقعیت این است که به حقیقت عشق بورزیم. این حقیقت از راه طبیعت به بهترین وجه نمایانگر می شود. بهترین زبان طبیعت هم علم است. پس به علم علاقمند باشیم و به دانشمندان احترام بگذاریم. عشق به زیبایی نیز از طریق هنر است. بایستی به جنبه های متعدد هنر احترام بگذاریم و در نهایت خوب بودن در طرز تلقی ها و ارزشها متجلی می‌شود. ارزشها بایستی حقیقی و براساس آرمانهای بزرگ باشد. نترسید و سعی کنید بر روی زمین تاثیرگذار باشید.

تفاوت شیوه تحقیق و شیوه اختراعی

این مخترع، تفکر خلاق را فرآیندی که در آن ایده‌هایی که از ضمیر نا خودآگاه و آگاه انسان سرچشمه می‌گیرد تعریف کرد و گفت : تفاوت شیوه تحقیق و اختراعی در این است، شیوه تحقیقی معمولا برطبق فکر عمودی است. شما مساله را دارید و به صورت عمودی در آن عمیق و عمیق‌تر می‌شوید. این شیوه براساس منطق است و پیش بینی اینکه چگونه، با چه هزینه‌ای و در چه مدت زمانی انجام می‌شود، امکانپذیر می‌شود .به همین علت برای پروژه‌های طرحهای اولیه (PROPOSAL)نوشته می‌شود. به عبارتی اقدامات را می‌توان زمان‌بندی و برنامه ریزی کرد و نتیجه کار به صورت گزارش فنی در نشریات متعدد قابل چاپ است. ولی شیوه اختراعی اغلب براساس گسترده فکر کردن و عمیق شدن است. انسان های خلاق انسان‌هایی جامع الاطراف هستند. آنها در چندین زمینه خوب و مسلط عمل می‌کنند و فکر آنها در حوزه‌های متعدد پخش می‌شود. به هر چیز کنجکاو هستند و همیشه دوست دارند همه چیز را بدانند ویاد بگیرند. بنابراین در آسان ترین شرایط و از عمق مطالب نگاه می‌کنند. سعی ندارند همه چیز را محکم کنند به عبارتی کمتر به سازماندهی علاقه دارند.
آقای دکتر خوشنویس در بخش پایانی سخنان خود به حضار گفت، سعی کنید امید جدید ایجاد کنید و به مسیری که می‌روید عشق بوزید و فکر کنید می‌توانید بزرگترین آدم دنیا باشید.

سعی کنیم فرزندانمان را طوری پرورش دهیم که ذهن خلاق داشته باشند. برای این کار راحت ترین و دی دسترس ترین روش علم رباتیک است. رساکالا با پکیج های ویژه رباتیک خود شما را در این ضمینه همراهی می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید